nazwa:   
hasło:     
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie
rejestracja szukaj wiadomości profil

Tauryna

Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Urody Strona Główna » Dieta i suplementy
Zobacz poprzedni temat / Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Poly


Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 1708


Wysłany: Pią Lut 01, 2008 13:15
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Cytat:
Tauryna (nazwa systematyczna: kwas 2-aminoetanosulfonowy) - organiczny związek chemiczny, zwyczajowo uważana za aminokwas, chociaż nie posiada grupy karboksylowej.

Związek ten jest produktem końcowym degradacji aminokwasu siarkowego, cysteiny. Może być wbudowywana do peptydów, lecz nie stwierdzono występowania aminoacylo-tRNA specyficznego dla tauryny.

Działanie

Jedyną, nie budzącą wątpliwości funkcją biochemiczną tauryny jest sprzęganie kwasów żółciowych przed wydaleniem ich z wątroby. Tworzą się sole kwasów żółciowych - kwas taurocholowy i taurochenodeoksycholowy. Zwiększa to rozpuszczalność kwasów żółciowych, a co za tym idzie poprawia ich zdolności emulgujące tłuszcze w świetle przewodu pokarmowego. Przyśpiesza regenerację mięśni po wysiłku.

Kwestią sporną pozostaje działanie tauryny na ośrodkowy układ nerwowy. Przypisuje się jej funkcje neuroprzekaźnika hamującego układ dopaminergiczny. Jest słabym agonistą receptorów GABA(A). Tauryna miałaby poprawiać funkcje poznawcze i pomagać w nauce poprzez zwiększenie metabolizmu komórek glejowych i, pośrednio, wszystkich neuronów. Tauryna jest składnikiem dostępnych na rynku napojów energetyzujących, takich jak Red Bull, Tiger czy R20 oraz odżywek dla sportowców zawierających również kofeinę, glukuronolakton i inne substancje. Pomaga także transportować kreatynę do mięśni co powoduje ich rozwój.

Tauryna nie wykazuje działania charakterystycznego dla stymulantów, co czasami próbują jej przypisywać producenci napojów energetycznych. Póki co, żadne badanie naukowe nie wykazało, że tauryna "dodaje energii" (stan na styczeń 2008).

Organizm ludzki wytwarza niewielkie ilości tauryny. Jej naturalnym źródłem jest mięso, szczególnie podroby (np. wątroba), ryby, małże. Jest też niezbędnym składnikiem w diecie kotów - jest dla nich aminokwasem egzogennym

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tauryna

Cytat:
Bycza terapia

Odkryli ją Tiedemann i Gmelin już w 1827 roku w żółci bydlęcej i nazwali tauryną, bo taurus po łacinie znaczy byk.

Jest aminokwasem, jednak odmiennym od innych. Jej rodnik kwasowy nie pochodzi od organicznego kwasu karboksylowego, ale od siarkowego, nieorganicznego. Nie wchodzi w skład białek, a co najwyżej prostych mikropeptydów. Aminokwasy, nie budujące białek, nazywamy nieproteogennymi. Są nie mniej ważne od proteogennych, na co przykładu dostarczają chociażby kreatyna i karnityna.

Jeżeli ważysz 100 kg, to tauryna buduje 100 g masy twojego ciała, głównie mięśni, bo mięśnie gromadzą najwięcej tauryny. Żaden inny, wolny aminokwas nie osiąga aż tak wysokiego stężenia. Np. karnityna występuje w organizmie, w ilości ok. 30 g.
Tak rozpowszechniona w organizmie substancja musi mieć dla niego ogromne znaczenie...

Współczesna medycyna, z dużym powodzeniem, wykorzystuje taurynę w kardiologii, hepatologii, oftalmologii, diabetologii, neurologii i onkologii. Pominę jednak aspekty zdrowotne, a skupię się na wspomaganiu zdolności wysiłkowych...
Tauryna zdobywa ogromną popularność we wspomaganiu, z uwagi na trzy kierunki działania - antykataboliczny, anaboliczny i psychostymulujący.


Antykatabolik

Katabolizm (degradacja białek) zachodzi najintensywniej podczas pracy (wysiłkowy) i snu (poabsorpcyjny). Kiedy po posiłku, wzrasta we krwi poziom wolnych aminokwasów, intensywnie przenikają do mięśni i wytwarzają białka, bo białka mięśniowe są ich magazynem. Podczas wysiłku (treningu) lub długiej przerwy pomiędzy posiłkami (snu), enzymy kataboliczne rozbijają białka, aby uwolnić zmagazynowane aminokwasy, bo teraz te potrzebne są również i innym tkankom.

Wprawdzie wolne aminokwasy mogą być transportowane na duże odległości, to jednak, organizm często posługuje się pewnym trikiem. Otóż, nie transportuje całych aminokwasów, tylko sam azot, z którego potrzebujące tkanki samodzielnie wytwarzają już sobie aminokwasy. Najpierw, więc azot odrywany jest od aminokwasów, a potem przyłączany do kwasu glutaminowego, z wytworzeniem glutaminy - magazyniera i transportera azotu. W tkankach docelowych przebiega reakcja odwrotna, odbudowująca potrzebne aminokwasy, a cały ten proces nazywamy transaminacją. Organizm niszczy białka i aminokwasy oczywiście, jedynie do chwili, uzyskania właściwego poziomu glutaminy, niezbędnej do zaopatrzenia tkanek w azot. Przy wysokim poziomie glutaminy, katabolizm ustaje...


Ze względu na wyjątkową, antykataboliczną aktywność glutaminy, chętnie stosują ją wszyscy sportowcy, ale wyjątkowo upodobali ją sobie pakerzy. Podobną funkcję, magazyniera i transportera azotu, wypełnia też i tauryna. Świadczą za tym, przynajmniej dwa fakty. Pierwszy - ok. 50% niebiałkowego azotu (pozostającego w organizmie, poza białkami) zmagazynowane jest właśnie w taurynie. Drugi - im więcej podamy tauryny, tym mniej glutaminy wytworzy organizm, co sugeruje, że tauryna może w transporcie azotu zastąpić glutaminę.

Aby uzupełnić pulę tauryny, organizm musi dziennie pozyskać jej ok. 4 g. Połowę tego, przy dobrym wyżywieniu, uzupełniamy dietą. Jednak drugą połowę, organizm samodzielnie odtwarza. Produkuje ją z cysteiny i metioniny, aminokwasów, pozyskiwanych głównie z demontażu białek mięśniowych. W podobny sposób powstają inne, niezbędne aminokwasy nieproteogenne - np. kreatyna i karnityna. Kreatyna z argininy i glicyny, karnityna - lizyny i metioniny. Ponieważ białka mięśniowe zawierają bardzo małe ilości metioniny i cysteiny, organizm musi rozbić ich wiele, aby zabezpieczyć odbudowę tauryny. Wytworzenie 1-go grama tauryny kosztuje Nas utratę ok. 120-tu gramów suchej masy mięśniowej. Jeżeli sytuację tą odwrócimy, uświadomimy sobie, że spożycie 1-go grama tauryny oszczędzi 120-cia gramów białek mięśniowych.
Związany z mechanizmem syntezy aminokwasów nieproteogennych, antykataboliczny efekt działania kreatyny i karnityny jest znacznie mniejszy, gdyż potrzebne do ich wytworzenia aminokwasy są w białkach znacznie bardziej rozpowszechnione. Synteza 1-go grama kreatyny lub karnityny kosztuje nas nie więcej, jak utratę po ok. 40-tu gramów białek. Dodatkowo, ponieważ chodzi tutaj o inne aminokwasy, głównie argininę i lizynę, organizm pozyskuje je do syntezy kreatyny i karnityny, już z puli białek, zdegradowanych, celem pozyskania cysteiny i metioniny do wytworzenia tauryny. Ponieważ, więc organizm degraduje najwięcej białek, dla odbudowywania tauryny, tauryna jest aminokwasem najsilniej limitującym katabolizm.

Opisano i udokumentowana jeszcze jeden mechanizm jej aktywności antykatabolicznej - stabilizację lizosomów.

Pisałem wcześniej, że bezpośrednio za katabolizm odpowiadają enzymy kataboliczne - proteolityczne - zwane też lizosomalnymi. Dla tego lizosomalnymi, bo magazynowanymi w organellach komórkowych - lizosomach.
Wysiłek fizyczny (np. trening) i głodzenie (np. długa, nocna przerwa pomiędzy posiłkami) zmieniają fizykochemiczny stan środowiska komórkowego, co prowadzi do destabilizacji błon biologicznych lizosomów i, w konsekwencji, uwolnienia katabolicznych enzymów lizosomalnych.
Wprawdzie, potocznie mówimy, że aminokwasy nieproteogenne nie wchodzą w skład białek, to jednak, nie jest to stwierdzenie całkiem prawdziwe... Nie są wbudowywane w białka poprzez aparat genetyczny, jednakże, już po zsyntetyzowaniu białka przez geny, mogą wiązać i stabilizować molekuły białkowe. Do takiego wiązania dochodzi właśnie, między innymi w błonach lizosomalnych, a to stabilizuje te błony, ogranicza uwalnianie enzymów, i w efekcie hamuje katabolizm. W ten sposób działają: fosfokreatyna, acetylokarnityna i... tauryna. Tauryna jest tutaj najważniejsza - odpowiada w 80-ciu procentach za stabilizację błon, aminokwasami nieproteogennymi.

Wart jest odnotowania jeszcze jeden mechanizm - hamowanie aktywność hormonów katabolicznych.
Hormony kataboliczne, z jednej strony, hamują aktywność anabolicznych, z drugiej zaś, stymulują geny do produkcji enzymów katabolicznych.
Tauryna, poprzez oddziaływanie na ośrodki mózgowe, hamuje uwalnianie hormonu przysadkowego, ACTH, który stymuluje obwodową syntezę kortyzolu i serotoniny. W tej sytuacji powstaje mniej hormonów katabolicznych, co może być kolejnym mechanizmem, odpowiedzialnym za antykataboliczną aktywność tauryny.


Anabolik

Już opisany wyżej mechanizm dystrybucji azotu, poza antykatabolicznym, posiada też aspekt anaboliczny, gdyż azot służy do odbudowywania aminokwasów i białek.

Jednak najważniejszy mechanizm, anabolicznego działania tauryny, wiąże się zapewne z jej wpływem na aktywność hormonów anabolicznych.
Bardzo silnym, anabolicznym hormonem jest insulina. Trzustka produkuje i uwalnia jej dużo, jeżeli pokarm obfituje w glukozę. Insulina, w odróżnieniu od innych hormonów anabolicznych, np. testosteronu i somatotropiny, posiada tą wadę, że rozwija nie tylko tkankę mięśniową, ale również tłuszczową. Glukoza natomiast, wbrew temu, co się powszechnie uważa, jest najważniejszym składnikiem tłuszczu zapasowego - ważniejszym, niż kwasy tłuszczowe!
Stymulacja insuliny glukozą prowadzi z czasem do tzw. insulinooporności, gdzie na anaboliczną aktywność insuliny nie reaguje już tkanka mięśniowa, a jedynie tkanka tłuszczowa.

Tauryna stymuluje trzustkę do wytwarzania i uwalniania insuliny. Działa jednak tu poprzez mechanizm, zupełnie odmienny od glukozy. Glukoza wnika do komórek trzustkowych i stymuluje insulinę poprzez produkty swojego rozpadu. Tauryna natomiast, prawdopodobnie wpływa na receptory, punkty uchwytu, zlokalizowane w błonie komórek trzustkowych. Tak, jak nadmiar glukozy niszczy komórki trzustkowe i z czasem prowadzi do ich niewydolności (cukrzycy), tak dawki tauryny ochraniają, regenerują i usprawniają komórki trzustkowe.

Tauryna wpływa też na tkanki docelowe insuliny. Tu regeneruje receptory insulinowe i znosi insulinooporność - zwiększa wrażliwość tkanki mięśniowej, a optymalizuje tłuszczowej, na anaboliczną aktywność insuliny.
Aktywność w odniesieniu do trzustki, insuliny i tkanek insulinozależnych nie jest szczególną cechą jedynej tauryny, ale również wielu organicznych związków siarkowych. Najsilniej działają tu pochodne sulfonylomocznika, stosowane, jako doustne leki przeciwcukrzycowe.

Ponieważ insulina jest hormonem, magazynującym cenne dla organizmu składniki, a siarka - obok cukrów, tłuszczów i aminokwasów - najważniejszym z takich składników, Natura wymyśliła dla niej niezależny system transportowy. Z tej właśnie przyczyny, trzustka, która pracuje w zasadzie, jedynie w obecności glukozy i słabo - kwasów tłuszczowych i aminokwasów, niezależnie, bez ich udziału, silnie reaguje też na organiczne związki siarkowe.
Organiczne związki siarkowe działają również, prawdopodobnie bezpośrednio anabolicznie. Wskazuje na to już sam fakt, że regenerują i odbudowują komórki trzustki i tkanek insulinozależnych. Dodatkowo, w niektórych badaniach obserwowano efekty anaboliczne, wywoływane przez siarczki, bez współudziału insuliny, chociaż nie ustalono mechanizmu takiego działania. To nasuwa wniosek, że tauryna może być też anabolikiem bezpośrednim - podobnym do hormonu.

Otwartą pozostaje kwestia wpływu tauryny na inny hormon anaboliczny - hormon wzrostu (GH) - somatotropinę.
Jej aktywność ośrodkowa (mózgowa), o której za chwilę napiszę, koncentruje się na neuroprzekaźniku - gamaaminomaślanie, który odpowiada za wytwarzanie i uwalnianie somatotropiny. Tauryna zapewne, więc stymuluje somatotropinę, chociaż efekt ten wymaga jeszcze ostatecznego potwierdzenia.
To ukazuje nam taurynę, jako szczególny anabolik, stymulujący jednocześnie insulinę i somatotropinę. Szczególny, bowiem insulina i somatotropina współnasilają swoją aktywność anaboliczną, względem tkanki mięśniowej, a znoszą, względem tłuszczowej. Z tej właśnie przyczyny, w zakazanym, karkołomnym dopingu hormonalnym, popularne są kuracje, kojarzące insulinę z somatotropiną, które pozwalają rozbudowywać monstrualną muskulaturę, bez przyrostu tkanki tłuszczowej. Wprawdzie, zapewne nie możemy liczyć, że tauryna przewyższy skutecznością ten doping, jednak może stanowić dla niego, dla uczciwych i dbałych o zdrowie, względnie skuteczną, za to całkowicie zdrową alternatywę.

Psychostymulator

Wcześniej, niż, jako anabolik, tauryna znana była i wykorzystywana, jako psychostymulator. Najczęściej, w połączeniu z kofeiną.

W mózgu tauryna oddziałuje na dwa ośrodki. Serotoninergiczny, w którym impulsy przekazywane są przez neurotransmiter - serotoninę i gabaergiczny, zależny od gamaaminomaślanu - GABA.
Wcześniej wskazywano, jako podstawowy mechanizm psychoaktywacji, hamujący wpływ tauryny na serotoninę, gdyż przekaźnik ten odpowiada za relaksację, więc jego hamowanie może przedłużać aktywność. Jednak obecnie, częściej mówi się o wpływie tauryny na układ gabaergiczny, gdyż to wyraźniej tłumaczy jej oryginalny, ośrodkowy efekt działania.

Stymulacja układu gabaergicznego tauryną bardzo przypomina działanie małych dawek leków przeciwlękowych lub... alkoholu etylowego. Następuje wydłużenie czasu czuwania, z jednoczesnym zniesieniem lęku. Tauryna ma tu jednak ogromną przewagę nad lekami i alkoholem. I leki przeciwlękowe, i alkohol, w większych dawkach sprowadzają najpierw euforię, potem upojenie i w końcu zamroczenie. Natomiast tauryna, nawet monstrualnie przedawkowana, zatrzymuje się ostatecznie na zniesieniu lęku i wydłużeniu czuwania. Z tego właśnie powodu, napoje kofeinowo - taurynowe szczególnie upodobali sobie kierowcy oraz sportowcy z dyscyplin ekstremalnych.
W sportach siłowych, jedna - dwie butelki, przed treningiem, znacząco zwiększają możliwości wysiłkowe, bo pobudzają psychoruchowo i ożywiają wiarę we własne siły.

Praktyka

Na zakończenie, w oparciu o dane z literatury, przygotowałem kilka schematów wspomagania tauryną, dostosowanych, jak sądzę, do Waszych, indywidualnych potrzeb.
To będą oczywiście, tylko przykłady. Liczę, że Wy, sami wykażecie tu dużo inwencji. Jednakże, wprowadzając taurynę do własnego programu wspomagania, warto pamiętać o trzech sprawach...
Tauryna i glutamina wprowadzają do organizmu bardzo wysokie porcje azotu, co pozostając niezwykle korzystne dla rozwoju muskulatury, może chwilowo osłabiać zdolność do wysiłków aerobowych, z uwagi na znaczne obciążenie azotem. Jeżeli więc planujecie na treningu ćwiczenia aerobowe, lub trenujecie sport z elementami wytrzymałościowymi, lepiej porcje tauryny i glutaminy przyjmować po treningu.
Tauryna wydłuża czas czuwania. Wprawdzie jest to tzw. czuwanie spokojne, które nie powinno utrudniać zasypiania, jednak, w praktyce, różnie to może być... Dla tego też, lepiej nie brać zbyt wysokich porcji tauryny przed snem, a już na pewno, nie z kofeiną!
Tauryna ułatwia wchłanianie kreatyny, poprzez stymulację uwalniania insuliny. Jest to jednak, jedynie jej "uboczny efekt działania". W żadnym wypadku nie można postrzegać tauryny, wyłącznie jako transportera kreatyny, bo to przede wszystkim znakomity antykatabolik i anabolik!!!

mgr farm. Sławomir Ambroziak

http://www.sfd.pl/TAURYNA_-_Bycza_terapia.-t109592.html

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maria22


Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 273


Wysłany: Pią Lut 01, 2008 17:28
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


A to cudo podobno dobrze na włosy działa, prawda? Jest w tabletkach na porost włosów Inneov, może ma ktoś jakieś dodatkowe informacje o wpływie tauryny na włosy?

_________________

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lenna


Dołączył: 19 Sty 2006
Posty: 3842


Wysłany: Czw Lut 14, 2008 7:49
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


dodatkowych chyba nie, watpie zebysmy napisaly pod tym katem cos wiecej niz u lysych Wink

ale... tauryne zajadaja od jakiegos czasu ludzie na acne.org, jako odtrutke na fruktoze, tutaj jest caly watek:
Fructose, Inflammation, And Taurine!
i wnioski z tego takie, ze to dziala Rolling Eyes oczywiscie jako element ukladanki.

ktos zrobil fajny wykres obrazujacy jakie jest miejsce tauryny w tych wszystkich skornych procesach:
http://www.acne.org/messageboard/index.php?act=...post&id=11077
(trzeba kliknac, zeby sie powiekszylo)

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
vitaman


Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 389
Skąd: Wawa NonStop :)

Wysłany: Sob Cze 13, 2009 12:35
Temat postu: Tauryna - energia
Odpowiedz z cytatem


Biorę od miesiąca taurynkę i muszę przyznać, że to jest strzał w 10tkę. NIe działa jak stymulant, ale daje porządną zdrową energię także umysłową.
Przyjmuję codzień 4,5 tauryny (w moim wypadku Olimp).
Oczuwam ogólny dopbry wpływ na ciało, nie zauważyłem jakichkoliwiek negatywnych skutków.

Taurynę uzupełniam serwatką w proszku o smaku wanilii Smile

Ciekawy jest jak inni biorący tauryną ją oceniają.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ambroziak


Dołączył: 17 Cze 2009
Posty: 5


Wysłany: Sro Cze 17, 2009 19:47
Temat postu: tauryna
Odpowiedz z cytatem


Aktualną wersję tego artykułu znajdziecie na mojej stronce autorskiej. Tam też inny, ciekawy artykuł o taurynie - "Tauryna spala tłuszcz".

_________________
Były sportowiec, trener i farmaceuta. Aktualnie - publicysta, autor ponad 1000 artykułów z zakresu suplementacji diety.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Julia


Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 102
Skąd: Oleśnica

Wysłany: Sro Cze 17, 2009 22:06
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Ja taurynę (też mega -capsy z Olimpu)zażywam już od 3 lat bo...trenuję sobie , biorę bezpośrednio po treningu razem z izolatem serwatkowym Cool działania nie zauważam bo już chyba przywykłam ,nie mam zamiaru przerywać ,,kuracji'' bo dużo dobrego o niej słyszałam i czytałam a w porównaniu do np.Glutaminy czy też BCAA nie wychodzi drogo Wink

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer gadu-gadu
ambroziak


Dołączył: 17 Cze 2009
Posty: 5


Wysłany: Czw Cze 18, 2009 10:44
Temat postu: tauryna
Odpowiedz z cytatem


Tauryna - oprócz wspomagającego wysiłek i redukcję tłuszczu - ma też szerokie działanie pro-zdrowotne. Glutamina - również. Na mojej stronce jest o tym artykuł - w dziale - "W zdrowym ciele..."

_________________
Były sportowiec, trener i farmaceuta. Aktualnie - publicysta, autor ponad 1000 artykułów z zakresu suplementacji diety.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Pseudonim


Dołączył: 24 Paź 2009
Posty: 313


Wysłany: Sro Gru 30, 2009 16:25
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Tauryna jest regulatorem sodu, jeśli ma się za mały poziom będzie do podwyższać jeśli masz za duzy obniża go
Wysoki poziom fruktozy we krwi powoduje że w wątrobie rozpoczyna się konwersja jej do triglicerydów , które mają neizywkle prozapalne dzialanie
Kazde zródło zapalenia owoduje uszczuplenie się poziomu tauryny
Stres powoduje wzrost we krwi IL-6 i TNF co przeklada się na uklad odpornosciowy i ma wpływ na zmiany trądzikowe
Tauryna ogranicza namnażanie się komórek skóry , a jej brak doprowadza do hiperproliferacji komórek w g.łojowym
Fruktoza jest znanym czynnikiem wywołującym opornośc na insulinę
Opornośc na insulinę powoduje wzrost wytwarzania jej z organizmie aby wywołac efekt taki jak przed insulinoopornością
Zwiększony poziom insuliny przyczynia się do zwiększonego wytwaarzania IGF i hiperproliferacji
Fruktoza -> oporność na insulinę -> zwiększonie produkcji insuliny -> hiperproliferacja komórek skóry oraz zwiększenie stężenia androgenów -> wzrost produkcji łoju -> nadmiar sebum+ nadmiar komórek skóry = zapychanie = ACNE
Witamina D poprawia wrażliwośc na insulinę
Niedobór wit D może powodowac niedobór tauryny i wzajemnie
Witamina D bierze udzial w migracji kom skóry i zmniejsza hiperprolif i zmniejsza zapalenie
Tauryna może odracac skutki wywołane przez insulino. U szczurów
Tauryna jest aminokwasem który zawiera siarkę , co dodatkowo przyczynai się do lepszej jakości skóry i włosów
Dieta wysoka z fruktozę przyczynia się do uszkodzen wątroby , a tauryna może je odwrocic poprawia tez czynnosci wątroby
Fruktoza chelatuje z mineralami co wiąze się z tym ze czyni je niedostępnymi dla organizmu
Cynk i witamina A zwiększają wytwarzanie tauryny
Dieta bogata w cukry rafinowane powoduje alkalizację soków żołądkowych co prowadzi di zmniejszenia się rozkladalnosc subst. odzywczych
Niedobór jej prowadzi do alergii pokarmowych ponieważ zywnosc nie jest prawidlowo trawiona
Wielu czlonkow forum acne org widzi rozniece w tradziku gdy przestali jest produkty które są alergenami
Niedobór tauryny prowadzi do utraty absorpcji mineralow takich jak selen ,cynk magnez i wielu innych
Niedobor pozwala na mnozenie się bakterii szkodliwych i drozdzy
Tauryna jest glownym skladnikiem zolci i poprawia trawienie tluszczow
Witaminy B zwiekszją produkcję soku żołądkowego z tego co czytalem na acne org chodzi o wiatminę PP
Tauryna potrzebuje witaminy B 6 by dzialac prawdilowo
Jedzą gdzies tak do 3000 mg na dzien -jest to dawka bardzo efektywna
Niektorzy do 1000 mg dwa razy po 500mg rano i wieczorem
Melko kobiece zawiera bardzo duze ilosci tauryny ponieważ dzieci jej nie wytwarzają
Wystepuje naturalnie w mięsie , z tamtym forum pisali ze po przejsciu an diete wegetarianską mieli często wysypy , wgetarianie dostarczają tylko ok 29% potrzebnej porcji
Przetlumaczone z FAQ o taurynie


link już podala Lenna

Aaa i ta fruktoza nie pochodzi w owoców tylko z cukru takiego zwyklego ani bialy ani brązowy nie jest dobry

Oba są bardzo mocno przetworzone , niby brazowy ma być dobry a tak nie jest , zawiera on sladowe ilosci witamin z grypu B

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lenna


Dołączył: 19 Sty 2006
Posty: 3842


Wysłany: Sro Gru 30, 2009 17:07
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


czy w takim razie tauryna moze dzialac odpuchniajaco / zapobiegac zatrzymywaniu sie wody w organizmie, kiedy spowodowane jest to glownie nadwyzka insuliny? gdyby to byla ta magiczna tabletka na moj puchnacy nochal i okolice, to bylo COS...

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pseudonim


Dołączył: 24 Paź 2009
Posty: 313


Wysłany: Czw Gru 31, 2009 11:11
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Jedna z użytkowniczek pisze że po dłuzszym stosowaniu tauryny nadal utrzymuje się dobra tolerancja glukozy , do tego piszą że 3 dni z rzedu jadly czekolade +tauryna i nic nie ma
Dominacja estrogenów zmniejsza biodostępnośc tauryny(tabsy anty)
”Tauryna jest również pomocna w nadmiernym zatrzymaniu płynów w czasie miesiączki.”-ale nie tylko jedna z uzytkowniczek pisala ze bierze ją na opuchliznę
Jest polecana przy terapi doustnymi retinoidami,pomaga zmniejszyć ilośc wypadających włosów
-Powinno sie ja brać z witaminami B 6 i B2-jedna potrzebna jest drugiej...
-Tauryna nawet w wysokich dawkach nie jest toksyczna
Dawki dla ludzi z obrzękami i nadcisnieniem tętniczym wahają się od 0,5-4g dziennie.
Tauryna i cynk pomagają uniknąć powikłań po przedawkowaniu witaminy A
Tauryna zapobiega niszczeniu komórek nerek przy cukrzycy
-Nie ma dawki takiej zeby 50 % szczurów umarło
-Powyżej 5g na dzien moze powodowac sennosc
----------
Sprzyja transportowi zelaza z krwi do tkanek leczenie niedokrwistosci
Dobra przy anemii
Zwiększa produkcję kolagenu
to z tego : http://www.thehealthierlife.co.uk/article/2917/taurine.html


-Po paru miechach suplementacji tauryną mają bardzo dobrą tolerancję glukozy , nie miewają wysypu pryszczów po zjedzeniu jakiś b.słodkich rzeczy
Alkohol zwiększa wchłanianie tauryny z jelit do krwi
http://www3.interscience.wiley.com/journal/1191...RY=1&SRETRY=0
może być moczopędna dla niektorych osób
http://www.acne.org/messageboard/So-Taurine-res...06.html&st=20
-Niektorzy biorą od 5-10 gram -bardzo dobre rezultaty
-Zapobiega uszkodzeniom tkanek przez stany zapalne
-Hamuje powstawanie NO i prostaglandyn
-Hamuje ekspresję COX-2 (czyli prostaglandyny COX-2 – uczestniczą w procesach zapalnych i przyczyniają się do powstania bólu, gorączki i obrzęków.)apspiryna hamuje ich powstawanie
-Jest wazną substancją dla układu odpornosciowego , pochodne N-chlorotauryny są produkowane przez leukocyty w celu zabicia bakterii i grzybów
-Bromo i chloroamino-tauryna dziala silnie bakteriobojczo na Propionibacterium [badania polskich naukowcow z U J'tu]
-Przy łuszczycy jest obnizony „neutrophil taurine levels”
-Tauryna sprzężona z kwasami żołciowymi wygasza proliferację keratynocytów
[zródła niestety nie ma , ale widać ze to artykul stricte naukowy]

Jeszcze znalazłem blokery węglowodanów , działają bardzo dobrze[poparte badaniami] pomagają w odchudzaniu , trądziku itp. mają jakieś wyciągi z fasoli Phaseolus vulgaris

http://hubpages.com/hub/Phase-2-Carb-Blockers
http://www.bodybuilding.com/store/carbblock.htm

Jak komuś nie chce się stosować tauryny w tabsach to moze je znaleźc w Red Bull , tylko ze on zawiera 23 g cukru (taki piszą na Acnes )
Zamiast cukru -ksylitol, robi karierę na tamtym forum
A także psylium -czyli błonnik rozpuszczalny - http://www.docsimon.pl/towar/psyllium-indyjski-...lny-240g-dr-popov
Szczególnie przed jedzeniem owoców i skrobi

Ten suplement diety Psylium wygląda bardzo fajniee wg opisów na acne zamienia sie on w żel w jelitach i wiąze wszystko tak aby nic nie zostało wchłonięte prze jelita !


Ostatnio zmieniony przez Pseudonim dnia Sob Mar 13, 2010 20:53, w całości zmieniany 1 raz

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Szirra


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 2
Skąd: Tychy

Wysłany: Sob Mar 13, 2010 19:59
Temat postu: Tauryna
Odpowiedz z cytatem


Czy taurynę w tabletkach można kupić w aptece?

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer gadu-gadu
vitaman


Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 389
Skąd: Wawa NonStop :)

Wysłany: Sob Mar 13, 2010 20:47
Temat postu: Re: Tauryna
Odpowiedz z cytatemSzirra napisał:
Czy taurynę w tabletkach można kupić w aptece?


Można w aptece czasem kupic Taurynkę z Olimpu. Ale polecam pierwszy lepszy sklep kulturystyczny można przebierać w dawkach i cenach:). Jedna uwaga przy dłuższym braniu organizm się znieczula na taurynę oraz podstawowa rzecz czasem zamiast pojedyńczego aminokwasu lepiej jest podjadać serwatkę w proszku.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Monoi


Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 2


Wysłany: Sro Kwi 06, 2011 21:16
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Ja nie jem mięsa i dowiedziałam się ,że powinnam tez zażywać aminokwas taurynę ,tylko nie wiem jaką i w jakiej ilości powinnam ja brać.Dawki przeważnie są dla kulturystów ,a przecież ona ma duży wpływ na zdrowie organizmu. Smile

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
vitaman


Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 389
Skąd: Wawa NonStop :)

Wysłany: Sro Kwi 06, 2011 22:42
Temat postu:
Odpowiedz z cytatemMonoi napisał:
Ja nie jem mięsa i dowiedziałam się ,że powinnam tez zażywać aminokwas taurynę ,tylko nie wiem jaką i w jakiej ilości powinnam ja brać.Dawki przeważnie są dla kulturystów ,a przecież ona ma duży wpływ na zdrowie organizmu. Smile


Dawki dla kulturystów są normalne:) Tauryna w napojach to dopiero mikrodawki:) Skoro nie jesz mięsa to raczej brak ci kompletu aminokwasów, więc tauryna sama nie rozwiąże problemu.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
tambourinist


Dołączył: 28 Lut 2014
Posty: 1


Wysłany: Pią Lut 28, 2014 20:02
Temat postu: próbował ktoś w międzyczasie?
Odpowiedz z cytatem


próbował ktoś tego? działa? przeanalizowałam informacje w necie i sugerują, że faktycznie ma pomagać na włosy, ale jak jest w praktyce?

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Strona 1 z 1
Wyświetl posty z ostatnich:  
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Urody Strona Główna » Dieta i suplementy
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Kontakt  Prywatność
© Forum Urody
Powered by phpBB