nazwa:   
hasło:     
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie
rejestracja szukaj wiadomości profil

Oblicza kolagenu

Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Urody Strona Główna » Ogólna tematyka
Zobacz poprzedni temat / Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
malinowa


Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 1954


Wysłany: Czw Cze 18, 2009 9:24
Temat postu: Oblicza kolagenu
Odpowiedz z cytatem


Oblicza Kolagenu

Kolagen (grec.) cola – klej, genno – rodzić, czyli „klejorodny”, „dający klej”, jest głównym białkiem tkanki łącznej. Posiada bardzo wysoką odporność na rozciąganie i stanowi główny składnik ścięgien. Jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Ubytek kolagenu ze skóry powoduje powstawanie zmarszczek, w trakcie jej starzenia. Kolagen wypełnia także rogówkę oka, gdzie występuje w formie krystalicznej.

Arrow Gdzie szukać kolagenu?
Cytat:
Wszędzie tam, gdzie występuje tkanka łączna włóknista, a więc w strukturach wszystkich ważnych narządów: skóra (skóra właściwa i tkanka podskórna), chrząstki, kości, ścięgna, więzadła, mięśnie, narząd wzroku, płuca, wątroba, nerki, ściany naczyń krwionośnych, otoczki nerwów. Włókna kolagenowe wplatają się również w błony śluzowe i błony surowicze wyściełające jamy ciała oraz otaczające i mocujące różnego rodzaju przewody


Arrow Białko młodości
Cytat:
Z punktu widzenia kosmetyki najważniejszy jest kolagen skórny. Jest on podstawowym budulcem skóry – stanowi 75% jej suchej masy. Włókna kolagenowe wraz z włóknami sprężystymi tworzą w skórze właściwej rusztowanie odpowiedzialne za tak istotne walory młodej skóry, jak elastyczność i sprężystość. Woda natomiast nadaje skórze jędrność. Rezerwuarem wody jest kwas hialuronowy – polisacharyd o niezwykłej sile wiązania cząsteczek wody. Występuje w składzie tzw. substancji podstawowej (matrix) wypełniającej skórę właściwą.

Na piękno skóry składa się precyzyjne współdziałanie wszystkich wymienionych elementów.
Genetycznie uwarunkowany proces starzenia startuje w naszym organizmie praktycznie w momencie urodzenia. Między 25. a 30. rokiem życia, kiedy jeszcze nie ma widocznych objawów zewnętrznych, rozpoczyna się stopniowa utrata kolagenu (średnio o 1% rocznie). Ilość tego białka w skórze gwałtownie spada po czterdziestce i wtedy objawy starzenia stają się coraz wyraźniejsze.

Przyczyną jest malejąca aktywność fibroblastów, które nie są w stanie uzupełniać deficytu kolagenu, spowodowanego bezlitosnym działaniem enzymów starzeniowych, do których zaliczamy m.in. kolagenazę. Podobne zjawiska dotyczą elastyny (jej udział w składzie skóry wynosi 2% suchej masy). Spektakularnym skutkiem jest zapadanie się rusztowania kolagenowo-elastynowego, widoczne jako zmarszczki lub głębokie bruzdy.

Naturalne procesy starzeniowe mogą ulec dodatkowemu przyspieszeniu pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie ultrafioletowe, dym tytoniowy oraz zanieczyszczenia środowiska. Są to czynniki rodnikotwórcze, które negatywnie wpływają na produkcję i strukturę kolagenu. Niebezpieczny jest też niedobór witaminy C oraz krzemu – substancji niezbędnych do syntezy kolagenu w fibroblastach.
Niewątpliwe atuty odmładzające kolagenu sprawiły, że od dawna jest on jedną z najbardziej pożądanych substancji w kosmetyce. Tradycyjnie stosowany jest w postaci kremów, maseczek oraz iniekcji śródskórnych.

Źródłem pozyskiwania tego białka do niedawna były skóry wołowe, cielęce i wieprzowe. Choroba BSE u bydła i możliwość przeniesienia prionów na człowieka poważnie ograniczyły dostęp do surowca. Dodatkowymi powodami rezygnacji z dotychczasowych źródeł były reakcje alergiczne, kwestie religijne oraz ruchy społeczne na rzecz ochrony zwierząt, które wpłynęły na znaczne osłabienie pozycji wszelkich składników pochodzenia zwierzęcego w kosmetologii. Stąd intensywne poszukiwania nowych, bezpiecznych źródeł surowcowych naturalnego kolagenu oraz jego substytutów. Nie wystarczy już tylko „mędrca szkiełko i oko”. Działania podjęły najlepiej wyposażone laboratoria świata, dysponujące supernowoczesnymi technikami biotechnologicznymi.


Arrow Fitokolagen
Cytat:
Pod tą nazwą kryje się nowoczesny kompleks roślinny, zawierający ekstensyny – specyficzne białka ściany komórkowej niektórych roślin. Białka te są bogate w hydroksyprolinę – aminokwas charakterystyczny dla kolagenu zwierzęcego, co upoważniło do wprowadzenia, w celach marketingowych, umownej nazwy „kolagen roślinny”. W rzeczywistości taki kolagen nie istnieje; tylko kolagen kręgowców jest kolagenem prawdziwym.
Fitokolagen pozyskuje się z osłonek ziaren ryżu, soi i pszenicy. Uważa się, że posiada on właściwości nawilżające zbliżone do kolagenu naturalnego


Arrow Marine Collagen
Cytat:
Pochodzi od organizmów morskich. Źródłem kolagenu zwierzęcego jest skóra rekina żarłacza oraz sola i tuńczyk. Bardziej powszechne w użyciu są jednak ekstrakty z alg morskich, czyli fitokolagen morski


Arrow Kolagen ze skóry ryb słodkowodnych (głównie tołpygi)

Cytat:
Metoda ekstrakcji tego kolagenu jest światowym sukcesem polskich uczonych, nazywanym „odkryciem XXI wieku”. Nowatorstwo tej metody polega na wydobyciu białka kolagenowego bez naruszenia jego struktury przestrzennej, czyli struktury potrójnej superhelisy. Gwarantuje to zachowanie pełnej aktywności biologicznej kolagenu. Ekstrakty ze skóry ryb zawierają mieszaninę włókien kolagenowych, oligo- i polipeptydów kolagenowych, cząsteczek tropokolagenu oraz elastynę.

Duże cząsteczki kolagenu po nałożeniu na skórę tworzą na jej powierzchni film zapobiegający utracie wody, natomiast aktywne peptydy kolagenowe wnikają w głąb skóry, pobudzają aktywność fibroblastów i same stanowią budulec do produkcji kolagenu endogennego.
Żele kolagenowe ze skóry tołpygi, po krótkim czasie istnienia na rynku, otrzymały wiele prestiżowych nagród przemysłu kosmetycznego w Polsce i za granicą.


Arrow Kolagen liofilizowany

Cytat:
Liofilizacja jest procesem zamrażania i suszenia substancji w warunkach próżni, dotychczas stosowanym w przemyśle spożywczym. Pozwala zachować 100% właściwości składników bez użycia konserwantów.
Kosmetyczne produkty liofilizowane nie zawierają dodatków zapachowych ani chemicznych środków wiążących. Są zatem szczególnie cenne dla alergików.

Kolagen liofilizowany znajdujemy w specyfikach doustnych, określanych jako suplementy diety, polecanych w celu odmłodzenia skóry od wewnątrz oraz do regeneracji tkanki chrzęstnej i kostnej. W kosmetyce występuje jako składnik masek i płatów kolagenowych.


Arrow Mikrosfery kolagenu
Cytat:

Są to kuliste, puste w środku drobiny o średnicy 100 mikrometrów, utworzone z odwodnionego w drodze liofilizacji kolagenu morskiego lub roślinnego. Mały rozmiar mikrosfer umożliwia im głęboką penetrację naskórka, gdzie pochłaniają wodę, pęcznieją i wypychają zmarszczki od wewnątrz.
Stosowanie mikrosfer kolagenowych w preparatach kosmetycznych aplikowanych na skórę jest nieinwazyjną, bezpieczną alternatywą dla tzw. wypełniaczy tkankowych (tissue fillers), czyli tkanek (np. własna tkanka tłuszczowa) i różnych substancji wstrzykiwanych w celu przywracania młodego wyglądu twarzy.

Arrow Kolasfery
Cytat:
Pełnią rolę nośników substancji czynnych. Ich osłonki utworzone są z kolagenu połączonego z glikozoaminoglikanami (GAG). Mogą przenosić substancje hydrofobowe lub hydrofilowe (witaminy, sole mineralne). Po nałożeniu na skórę wnikają do warstwy rogowej naskórka, gdzie pod wpływem kolagenazy ulegają biodegradacji, stopniowo uwalniając zawarte wewnątrz substancje czynne, które dzięki temu dłużej pozostają w skórze.
Nośniki tego typu umożliwiają produkcję kosmetyków o przedłużonym działaniu.


Arrow Mikrokolagen
Cytat:
Jest stworzonym w laboratorium, miniaturowym fragmentem białek kolagenowych o masie cząsteczkowej 3000 razy mniejszej niż naturalny kolagen zwierzęcy. Tak znaczne zmniejszenie rozmiarów ułatwia cząsteczce przenikanie przez skórę. Umożliwia także dołączanie dodatkowych składników, a efekty są porównywalne do iniekcji kolagenowych.

Mikrokolagen występuje w kosmetykach jako składnik o nazwie „Matrixyl”. Pod względem chemicznym jest to palmitylopentapeptyd-3 (ang. palmitoyl pentapeptide-3), czyli cząsteczka złożona z pięciu aminokwasów z dołączonym do pierwszego aminokwasu łańcuchem kwasu palmitynowego (PAL-Lys-Thr-Thr-Lys-Ser). Obecność kwasu tłuszczowego znacznie poprawia lipofilność preparatu, a tym samym zdolność do forsowania barier skórnych. Matrixyl jest traktowany jako prekursor endogennego alfa-prokolagenu.

Arrow ASC III

Cytat:
Jest to zawiesina fosfolipidowych pęcherzyków nośnikowych (liposomów), w których lipofilową osłonkę wbudowano dwupalmitynian hydroksyproliny (DPHP) o właściwościach amfifilowych. Taka kombinacja ma zdolność przenikania do skóry właściwej, gdzie wybiórczo pobudza fibroblasty do biosyntezy kolagenu III, tzw. młodego, na drodze aktywacji szlaków informacyjnych cytokin. Ma to duże znaczenie, gdyż w procesie starzenia skóry dramatycznie obniża się proporcja kolagenu III w stosunku do kolagenu I.
ASC III wyraźnie odnawia włókna kolagenowe skóry właściwej i pogrubia ją.


Arrow Kolagen transgeniczny
Cytat:
Jest przykładem wkraczania metod inżynierii genetycznej do przemysłu kosmetycznego. Na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w Bostonie, w sierpniu 2007, doniesiono o uzyskaniu kolagenu z genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy. Do kukurydzy wprowadzono zwierzęcy gen kodujący kolagen, dzięki czemu roślina zaczęła produkować to białko w swoich ziarnach.

Badania mają na razie charakter pilotowy. Uzyskiwane ilości kolagenu są niewielkie – 3 mg białka na 1 kg ziaren. Ponadto, konieczne jest opracowanie metod oczyszczania i precyzyjnego oddzielania kolagenu zwierzęcego od naturalnych białek transgenicznej kukurydzy. Pojawiło się jednak kolejne, nadzwyczaj bezpieczne źródło pozyskiwania kolagenu do celów medycznych i kosmetycznych. Autorzy twierdzą, że będzie to również metoda o wiele tańsza niż dotychczas stosowane.


Arrow Ludzki kolagen
Cytat:
Jest wielkim osiągnięciem biotechnologicznym uczonych z Zakładu Biochemii Uniwersytetu w Wisconsin i ukoronowaniem prac trwających 30 lat (doniesienie z lutego 2006 r.). Najpierw, z pojedynczych aminokwasów, skonstruowano krótkie peptydy kolagenowe o sekwencji odpowiadającej ludzkiemu kolagenowi I, a następnie połączono je ze sobą. Uzyskano włókna kolagenowe identyczne jak u człowieka, z samoistnym utworzeniem struktury potrójnej spirali.

Metoda daje możliwość produkowania włókien o dowolnej długości oraz dołączania do nich różnych molekuł aktywnych biologicznie. Pozwala więc manipulować właściwościami kolagenu, zależnie od potrzeb. Obecnie produkt przechodzi testy kliniczne, gdyż został stworzony z przeznaczeniem do celów medycznych. Wiele wskazuje na to, że zainteresuje się nim również przemysł kosmetyczny.


Arrow Kolagen jako matryca
Cytat:
Włókna kolagenowe ze ścięgien bydlęcych, ułożone na krzyż, połączone z siarczanem chondroityny (GAG), pochodzącym z chrząstki rekina, stanowią matrycę do odbudowy skóry właściwej w leczeniu ciężkich poparzeń ciała. Taki dwuwarstwowy biomateriał o nazwie „Integra”, będący biokompatybilną matrycą skóry właściwej (ang. dermal regeneration template) został opracowany w amerykańskiej firmie Integra LifeSciences Corp. w 1995 roku.

„Integra” jest sztuczną skórą, którą można wyprodukować w laboratorium. Stanowi wzorzec, na którym własne fibroblasty pacjenta odbudowują wszystkie elementy uszkodzonego oparzeniem fragmentu skóry.
Mimo wysokich kosztów ta nowatorska metoda została zastosowana również w Polsce – po raz pierwszy w głośnym przypadku leczenia rozległych oparzeń u 10-letniej Angeliki (15 grudnia 2005 roku w Dziecięcym Centrum Oparzeniowym w Krakowie Prokocimiu).

W marcu 2007 roku, w Zachodniopomorskim Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej w Gryficach, za pomocą „Integry” zrekonstruowano skórę dłoni u mężczyzny poparzonego w czasie wybuchu w stacji paliw.
Biomateriał kolagenowy podobny do „Integry”, także oparty na kolagenie ze ścięgien bydlęcych, opracowano w Instytucie Polimerów Politechniki Łódzkiej w 2006 roku.Arrow Episkin
Cytat:
Jest to ludzki naskórek zrekonstruowany w laboratorium na warstwowo ułożonym materiale zbudowanym z kolagenu IV (odpowiednik błony podstawnej) oraz kolagenu I+III (odpowiednik skóry właściwej). Produkt ten został niedawno zatwierdzony przez ECVAM (European Centre for the Validation of Alternative Methods) jako model do testowania podrażnień skóry wywołanych przez produkty kosmetyczne i farmaceutyczne. Stanowi pełną metodę zastępczą dla testów na zwierzętach, tzw. „full replacement”, czyli idealną, precyzyjną alternatywę. Dzięki temu około 10.000 substancji drażniących może być badanych „in vitro” zamiast „in vivo”, oszczędzając cierpienia zwierzętom laboratoryjnym.

Arrow Wniosek
Cytat:
Kosmetologia nigdy nie zrezygnuje z kolagenu – jest składnikiem zbyt cennym dla zachowania dobrej kondycji skóry. Dlatego duży nacisk kładzie się na poszukiwanie nowych źródeł i udoskonalanie technik pozyskiwania tego białka. To sprawia, że coraz bardziej zbliżamy się do wymarzonego ideału, czyli możliwości korzystania z kolagenu dokładnie odpowiadającego ludzkiemu. Pomysłowość uczonych pozwala też na rozszerzanie skali zastosowań tego białka w kosmetologii, farmakologii i medycynie.

Autorka: dr. Elżbieta Kowalska-Wochna
Źródło: Cabines nr.26


Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GrimDogg


Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 1
Skąd: Gliwice

Wysłany: Nie Paź 07, 2012 14:01
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Mam pytanie. Czym różni się kolagen niezdenaturowany typu II od kolagenu liofilizowanego? Jeśli jest jakaś różnica, to który jest lepiej przyswajany przez organizm?

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Asharalyn
Moderator

Dołączył: 29 Maj 2011
Posty: 236
Skąd: Wrocław

Wysłany: Pon Paź 08, 2012 13:16
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Przyswajalnśc będzie rózna w zależności od rodzaju/stopnia zdenaturowania.
Organizm i tak rozbije białko na aminokwasy i dopiero później utworzy peptydy.

Najbardziej obrazowo :przy samej zmianie struktury przyswajalnośc będzie podobna, natomiast przy całkowitej koagulacji może być utrudniona z powodu zmiany składu chemicznego.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Strona 1 z 1
Wyświetl posty z ostatnich:  
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Urody Strona Główna » Ogólna tematyka
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Kontakt  Prywatność
© Forum Urody
Powered by phpBB