nazwa:   
hasło:     
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie
rejestracja szukaj wiadomości profil

Kurkuma i kurkumina

Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Urody Strona Główna » Dieta i suplementy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Zobacz poprzedni temat / Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Alex


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 612


Wysłany: Wto Kwi 10, 2007 22:25
Temat postu:
Odpowiedz z cytatemcrumb napisał:
Czy ktoś doszukał się źródła kurkumy bez glutaminianu, wyłączając tę bezpośrednio od cioci z Indii Cool

Question

Oczywiście, że tak. Kurkuma kotanyi jest czysta, bez żadnych dodatków, w tym glutaminianu.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crumb


Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 1388


Wysłany: Wto Kwi 10, 2007 22:40
Temat postu:
Odpowiedz z cytatemAlex napisał:
Oczywiście, że tak. Kurkuma kotanyi jest czysta, bez żadnych dodatków, w tym glutaminianu.


serio serio? rozumiem, że kontaktowałaś się Alex z producentem oraz że można wierzyć ich zapewnieniom Question ja juz w nic nie wierzę (chociaż 'trudno nie wierzyć w nic' Wink )

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Alex


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 612


Wysłany: Wto Kwi 10, 2007 22:59
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Tak, Crumb, jeśli chodzi o kotanyi, mam informacje od producenta Cool . Sama zjadłam juz pewnie z pół kilo tej kurkumy Wink .

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crumb


Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 1388


Wysłany: Sro Kwi 11, 2007 14:29
Temat postu:
Odpowiedz z cytatemjusty napisał:
sprawdź moze w ofercie P.H.Royal sp z oo z Warszawy- dłuugo szukałam curry bez glutaminianu i właśnie oni takie mają- może bedą mieli też kurkumę?
ich serwis konsumencki: 022 633 24 65


Mają kurkumę i podobno bez glutaminianu. Cool
W sklepach są dostępne opakowania 30g. Przyprawy P.H. Royal można dostać m.in. w Piotrze i Pawle, Albercie, Leclercu.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marla30


Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 67


Wysłany: Sro Kwi 11, 2007 18:18
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Ja mam kurkumę firmy "Dary Natury" - przyprawy bez chemii. To ta sama firma, która robi fajne ekologiczne (atestowane) herbaty, czasem pijam i lubię. Moja kurkuma nie ma niestety atestu eco, ale podobno jest bez jakichkolwiek chemicznych dodatków. Podaję adres i tel. producenta. Koryciny 71, 17-315 Grodzisk, tel. 085 656 83 64. mail biuro@darynatury.pl. mam jej 60 g, nie pamiętam, ile płacilam, coś poniżej 3 zł chyba. Ale głowy nie dam. Kupilam w jednym ze sklepów sieci Organic, chyba w w warszwaskim centrum Targówek.

Kurkumę bardzo lubię i sypię niemal do każdego jednogarnkowca, który robię, czyli często zjadam. jakiegoś szczególnie rozradowującego działania nie zauważyłam, ale to może wynikać z faktu, że w zasadzi jestem ponurakiem trustme Już od dawna zastępuję nią curry.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Poly


Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 1708


Wysłany: Sro Kwi 11, 2007 23:31
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWZAPALNE I PRZECIWNOWOTWOROWE KURKUMINY

Jedną z najczęściej badanych ochronnych właściwości kurkuminy jest mechanizm leżący u podstaw przeciwzapalnego i przeciwnowotworowego działania tej substancji. Taką spektakularną demonstracją tych własności jest ochronne działanie w przypadku ekspozycji na chemiczne środki rakotwórcze. Miejscowe zaaplikowanie kurkuminy silnie hamuje indukowany TPA stan zapalny, hiperplazję, proliferację, aktywność dekarboksylazy ornityny (ODC), powstawanie reaktywnych form tlenu, powstawanie uszkodzonych (utlenionych) zasad w DNA, ekspresji mRNA ODC, a także powstawanie brodawczaków (papilloma) na skórze myszy.
Istnieją również doniesienia, że kurkumina hamuje aktywność cyklooksygenazy w mysich mikrosomach epidermalnych i lipoksygenazy w cytosolu, a także hamuje agregację płytek krwi indukowaną kwasem arachidonowym oraz wytwarzanie tromboksanu B2 z kwasu arachidonowego w płytkach krwi. Ekspozycja na kurkuminę wielu linii komórkowych pochodzenia żołądkowo-jelitowego hamuje zarówno ekspresję mRNA, jak i białka COX-2, a także produkcję prostaglandyny PGE2 indukowanej TPA lub chenodezoksycholanem. Wiązanie faktora transkrypcyjnego AP-1 do DNA, indukowane przez TPA lub chenodezoksycholan, może być również zahamowane przez kurkuminę. Podobnie, w komórkach epitelialnych okrężnicy kurkumina hamuje COX-2 wyzwoloną przez TNFa (czynnik martwiczy nowotworu; cytokina prozapalna) lub fekapentaen-12. Wydaje się, że hamowanie to odbywa się przez zablokowanie aktywacji faktora transkrypcyjnego NFKB na poziomie kompleksu NIK(NF-kB-inducing kinase) /IKK (IKB kinases). Kurkumina hamuje również syntezę NO oraz ekspresję białka i mRNA iNOS w makrofagach RAW 264.7 stymulowanych za pomocą LPSu (lipopolisacharyd, bakteryjna endotoksyna) lub interferonemg (IFNg). Hamowanie to jest przypisywane supresji aktywacji faktora transkrypcyjnego c-jun/AP-1. Faktor transkrypcyjny AP-1 stanowi kompleks białka c-jun i c-fos. Ekspozycja mysich fibroblastów NIH3T3 na TPA stymuluje ekspresję obu genów c-jun i c-fos w tych komórkach.
Jak wspomniano wcześniej kurkumina hamuje syntezę c-jun, jednak w tych samych warunkach eksperymentalnych związek ten nie hamował syntezy mRNA c-fos. W przeciwieństwie do tego kurkumina w dawce 10 mmoli prawie całkowicie hamowała ekspresję mRNA c-fos i c-jun indukowaną za pomocą TPA w skórze myszy, co prawdopodobnie jest głównym powodem jej właściwości przeciwnowotworowych. Jak widać w różnych komórkach istnieją różnice w przekazywaniu sygnałów. Jak wspomniano wyżej, oprócz AP-1, główny mediator stanu zapalnego – NFKB, wydaje się być również docelowym miejscem plejotropowego działania kurkuminy. Kurkumina blokuje degradację IKB (inhibitor KB, ochronnego białka, które utrzymuje NFKB w cytosolu), a także następną translokację faktora NFKB do jądra w endotelialnych komórkach aorty wołu. Kurkumina nie tylko znosi fosforylację i degradację I KB, indukowaną przez TNFa, ale również blokuje translokację do jądra p65, funkcjonalnie aktywnej podjednostki NFKB. Podobnie do TNF a, inna prozapalna cytokina interleukina-lb (IL-lb), aktywuje faktor NFKB. Również w tym przypadku kurkumina hamuje aktywację tego faktora przez zahamowanie fosforylacji, a następnie degradację I KB i translokację do jądra uwolnionego NFKB.
Oprócz tego kurkumina hamuje aktywność kinazy białkowej C (PKC) indukowanej przez TPA w komórkach NIH3T3. Kurkumina wykazuje aktywność antyproliferacyjną lub indukującą apoptozę w wielu różnych nowotworowych liniach komórkowych. Pamiętać jednak należy, że skuteczność kurkuminy (podobnie jak innych leków przeciwzapalnych, w tym koksybów (np. Celebrex i Vioxx) w leczeniu nowotworów może zależeć od uwarunkowań danego przypadku, takich jak predyspozycji genetycznej, rodzaju, tkanki, stadium zaawansowania i innych.

INNE WŁAŚCIWOŚCI

Obok wyżej wspomnianych właściwości, kurkumina obniża poziom cukru we krwi w modelowych doświadczeniach na szczurach, w których indukowano cukrzycę za pomocą alloksanu. Podobnie kurkumina obniżała poziom cholesterolu, łagodziła uszkodzenia nerek i poprawiała gojenie ran u myszy i szczurów, u których indukowano cukrzycę za pomocą streptozotocyny.

FARMAKOKINETYKA

Kurkumina jest słabo przyswajalna przy stosowaniu doustnym. Jest daleko bardziej aktywna przy stosowaniu pozajelitowym. Badania na zwierzętach wykazały, że kurkumina przechodzi przez przewód pokarmowy w większości niezmieniona. Ta część, która zostaje, jest aktywnie metabolizowana przez śluzówkę jelita, a także wątrobę. Tylko ślady przedostają się do krwi przy doustnym podaniu nawet 2 g ludziom i większych dawek zwierzętom doświadczalnym.
Absorpcja kurkuminy przy podaniu doustnym może być zwiększona przez jednoczesne podanie piperyny (związku izolowanego z pieprzu czarnego). Wykazano, że piperyna zwiększa dostępność podanej doustnie kurkuminy 2000 razy bez skutków ubocznych) (ryc. 5). Na podstawie obserwacji klinicznych zalecana dawka kurkuminy wynosi 400-600 mg, trzy razy dziennie.

PREPARATY

Kurkumina jest składnikiem kłączy kurkumy używanych w postaci sproszkowanej jako przyprawa. Kurkumina nie jest rozpuszczalna w wodzie, rozpuszcza się w alkoholu. Jest ona również składnikiem wielu leków stosowanych w stanach uszkodzenia i niewydolności wątroby, objawiających się niedostatecznym wydzielaniem żółci; również w stanach zapalnych miąższu wątroby i dróg żółciowych,m.in. Solarenu (wyciąg alkoholowy; 30-40 kropli 3-4 razy dziennie), Chelicuru, Cholegranu i innych.Żrodlo:Instytut Raka i Biologii Rozwoju w Warszawie.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marla30


Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 67


Wysłany: Czw Kwi 12, 2007 6:51
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Czyli w przełożeniu na system domowy oprócz kurkumy potrawy należy posypać czarnym pieprzem, a potem beer, żeby zwiększyć przyswajanie kurkuminy.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lenna


Dołączył: 19 Sty 2006
Posty: 3830


Wysłany: Czw Kwi 12, 2007 9:10
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


A czy ktos zna ew. skutki uboczne albo interakcje kurkumowo-jakies tam? Skoro zwieksza wydzielanie zolci, to pewnie jest niewskazana przy utrudnionym odplywie, ale moze cos jeszcze? Na sobie moge eksperymentowac, ale na psie nie mam za bardzo ochoty Rolling Eyes Jedno co juz zdazylam zauwazyc, to ze bialka oczu zrobily jej sie snieznobiale (wczesniej zolte nie byly, ale mniej biale jednak). Mieszam z lecytyna Ichem.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Saskia


Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 502


Wysłany: Pią Kwi 20, 2007 8:51
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Kurkumina wzmacnia takze dzialanie leku stosowanego na nowotwory trzustki - gemcytabiny:
Curcumin Potentiates Antitumor Activity of Gemcitabine in an Orthotopic Model of Pancreatic Cancer through Suppression of Proliferation, Angiogenesis, and Inhibition of Nuclear Factor-{kappa}B-Regulated Gene Products.
http://tinyurl.com/279arl

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Poly


Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 1708


Wysłany: Pią Kwi 20, 2007 13:40
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Kurkumina - substancja hamująca przerzuty

Rozmowa z doc. dr hab. Ewą Sikorą z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.

Cytat:
W którym momencie w polu Pani widzenia pojawiła się kurkumina?
- Niedługo potem. Wiedziałam, że ważną rolę w procesie apoptozy odgrywa pewne specyficzne białko. Z literatury wynikało natomiast, iż istnieje substancja - właśnie kurkumina - która to białko jest w stanie zablokować i przez to zahamować procesy apoptotyczne. Zaczęliśmy więc eksperymentować z tą substancją i po pewnym czasie doszliśmy do interesujących rezultatów.

- Jakich?
- Otóż okazało się, iż mimo że kurkumina bezpośrednio zapobiega klasycznej apoptozie, pośrednio doprowadza komórki do śmierci quasi-apoptotycznej. Było to o tyle ważne, że od razu pojawiła się nadzieja, iż może ona uśmiercać komórki niepoddające się apoptozie, czyli komórki rakowe, zwłaszcza te najbardziej oporne - komórki powodujące przerzuty.

Starała się Pani zweryfikować tę hipotezę?
- Tak. Natychmiast zdałam sobie sprawę z wagi tego problemu. Doświadczenia prowadzone „in vitro” potwierdziły nasze przypuszczenia. Okazało się, że kurkumina unicestwia również te komórki, które nie podlegały procesom samounicestwienia - niszczyła komórki rakowe. Dla walki z rakiem może to okazać się odkryciem wręcz przełomowym.

Dlaczego?
- Ponieważ kurkumina zwalcza te komórki, które najtrudniej poddają się chemioterapii i radioterapii. Te, wobec których onkologowie najczęściej są bezradni.


http://vilcacora.com.pl/archiwum/kurkumina.html

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ayem
Administrator

Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 1116


Wysłany: Wto Cze 26, 2007 1:14
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


kurkuma w kapsulkach jest w puritanie:
http://www.puritan.com/pages/iq.asp?xs=88E9EA5C...archText=turmeric

ten drugi, drozszy ma dodatkowo 50 mg ekstraktu kurkuminy

myslicie ze warto? nawet nie wiem ile to u nas kosztuje luzem

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Poly


Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 1708


Wysłany: Wto Cze 26, 2007 22:49
Temat postu:
Odpowiedz z cytatemayem napisał:
kurkuma w kapsulkach jest w puritanie:
http://www.puritan.com/pages/iq.asp?xs=88E9EA5C...archText=turmeric

ten drugi, drozszy ma dodatkowo 50 mg ekstraktu kurkuminy

myslicie ze warto? nawet nie wiem ile to u nas kosztuje luzem


O ayem dobrze ,ze wypatrzyłeś, u nas nie kupisz takiego cuda, wiec moze warto sprobowac i przetestowac Rolling Eyes .

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lenna


Dołączył: 19 Sty 2006
Posty: 3830


Wysłany: Pią Wrz 14, 2007 17:46
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Szkoda, zeby taki pozyteczny watek zamarl

Info dla tych, ktorzy nie moga przelknac kurkumy - kurkumina (to ten cenny kurkumowy barwnik, ktorego w klaczach kurkumy przy dobrych wiatrach jest ok 5%) ma o wiele intensywniejsza barwe, co oczywiste, i calkowicie lagodny, neutralny smak. Warto poszukac wiec czystej, wyizolowanej kurkuminy, bo szczegolnie droga nie jest, a komfort stosowania o wiele wiekszy. Sama sie za nia rozejrze, bo niedlugo wyzre cale zapasy, ew moze Tanatos o tym by pomyslal... Ciezko przyswajalna w normalnych warunkach (z tego co pamietam ok 1%), niezlego kopa daje jej pireryna i jak widac z ponizszego podgrzanie. Tak wlasnie ja jadam od niedawna - troche pieprzowego wyciagu wymieszanego w odpowiednich proporcjach z kurkumina wrzucam do kubelka z woda. Wszystko na gaz na chwile i widac jak ladnie sie rozpuszcza, potem chlup... ZERO negatywnych wrazen smakowych, a lapki troche ciemniejsze.
Czyli wychodzi tez na to, ze lepiej sproszkowana kurmume pozrec jako dodatek do zarcia, a nie w kapsulkach.
Cytat:
Improving the solubility and pharmacological efficacy of curcumin by heat treatment.

Lipid peroxidation has been implicated in a variety of diseases. 4-Hydroxy-2-nonenal (HNE), a major oxidation by-product, is cytotoxic, mutagenic, and genotoxic, being involved in disease pathogenesis. Naturally occurring pharmacologically active small molecules are very attractive as natural nonsteroidal anti-inflammatory agents. Interest has greatly increased recently in the pharmacotherapeutic potential of curcumin, the yellow pigment found in the rhizomes of the perennial herb Curcuma longa (turmeric). Curcumin is efficacious against colon cancer, cystic fibrosis, and a variety of other disorders. Curcumin's full pharmacological potential is limited owing to its extremely limited water solubility. We report here that the water solubility of curcumin could be increased from 0.6 mug/ml to 7.4 mug/ml (12-fold increase) by the use of heat. Spectrophotometric (400-700 nm) and mass spectrometric profiling of the heat-extracted curcumin displays no significant heat-mediated disintegration of curcumin. Using an enzyme-linked immunosorbent assay that employed HNE modification of solid-phase antigen, we found that the heat-solubilized curcumin inhibited HNE-protein modification by 80%. Thus, inhibition of HNE modification may be a mechanism by which curcumin exerts its effect. We also report a simple assay to detect curcumin spectrophotometrically. Curcumin was solubilized in methanol and serially diluted in methanol to obtain a set of standards that were then read for optical density at 405 nm. Curcumin in the heat-solubilized samples was determined from this standard. Heat-solubilized curcumin should be considered in clinical trials involving curcumin, especially in the face of frustrating results obtained regarding curcumin-mediated correction of cystic fibrosis defects.
PMID: 17767425

http://www.liebertonline.com/doi/abs/10.1089/adt.2007.064

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tanatos


Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 913
Skąd: Wrocław

Wysłany: Pią Wrz 14, 2007 18:17
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Lenna,kurkumine gdzieś chyba widziałem,postaram się wysępić próbkę do przetestowanie Laughing

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer gadu-gadu
ayahuasca
Administrator

Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 681


Wysłany: Pią Wrz 14, 2007 18:43
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


mnie też zżeranie kurkumy niespecjalnie nie cieszy, a efekty raczej są (szczególnie widoczne w połączeniu z piperyną, chociaż to i tak pewnie nie to samo, co kurkumina z piperyną).
jak najbardziej mógłbyś poszukać kurkuminy. piperyna też by była ok. Wink

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kasha


Dołączył: 12 Paź 2007
Posty: 345


Wysłany: Wto Paź 30, 2007 20:51
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Zachęcona wątkiem szukam kurkumy Laughing
na Allegro znalazłam kłącze kurkumowe czyli czyste bez świństw, myślę, że można spokojnie zmielić je w młynku do kawy http://www.allegro.pl/item260852751_kurkuma_kla...edawcy.html#photo

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Saskia


Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 502


Wysłany: Sro Sty 30, 2008 12:47
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Poza aktywowaniem komorek beta wysepek trzustkowych (produkujacych insuline) kurkuma dziala tez antyglikemicznie poprzez inny mechanizm: obniza bezposrednio produkcje glukozy w watrobie:

Curcumin inhibits glucose production in isolated mice hepatocytes.
Cytat:
Curcumin is a compound derived from the spice turmeric, and is a potent anti-oxidant, anti-carcinogenic, and anti-hepatotoxic agent. We have investigated the acute effects of curcumin on hepatic glucose production. Gluconeogenesis and glycogenolysis in isolated hepatocytes, and gluconeogenetic enzyme activity after 120min exposure to curcumin were measured. Hepatic gluconeogenesis from 1mM pyruvate was inhibited in a concentration-dependent manner, with a maximal decrease of 45% at the concentration of 25muM. After 120min exposure to 25muM curcumin, hepatic gluconeogenesis from 2mM dihydroxyacetone phosphate and hepatic glycogenolysis were inhibited by 35% and 20%, respectively. Insulin also inhibited hepatic gluconeogenesis from 1mM pyruvate and inhibited hepatic glycogenolysis in a concentration-dependent manner. Curcumin (25muM) showed an additive inhibitory effect with insulin on both hepatic gluconeogenesis and glycogenolysis, indicating that curcumin inhibits hepatic glucose production in an insulin-independent manner. After 120min exposure to 25muM curcumin, hepatic glucose-6-phosphatase (G6Pase) activity and phosphoenolpyruvate carboxykinase (PEPCK) activity both were inhibited by 30%, but fructose-1,6-bisphosphatase (FBPase) was not reduced. After 120min exposure to 25muM curcumin, phosphorylation of AMP kinase alpha-Thr(172) was increased. Thus, the anti-diabetic effects of curcumin are partly due to a reduction in hepatic glucose production caused by activation of AMP kinase and inhibition of G6Pase activity and PEPCK activity.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18221818?dopt=Abstract

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aaa


Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 48


Wysłany: Pon Lut 11, 2008 18:02
Temat postu:
Odpowiedz z cytatemPoly napisał:

Absorpcja kurkuminy przy podaniu doustnym może być zwiększona przez jednoczesne podanie piperyny[/b] (związku izolowanego z pieprzu czarnego). Wykazano, że piperyna zwiększa dostępność podanej doustnie kurkuminy 2000 razy bez skutków ubocznych) (ryc. 5). Na podstawie obserwacji klinicznych zalecana dawka kurkuminy wynosi 400-600 mg, trzy razy dziennie.


Trochę dawki są rozbieżne, bo znalazłem że na 1kg masy powinno stosować się 1mg kurkuminy
http://www.food-info.net/pl/e/e100.htm
i to by się mniej więcej zgadzało, bo w preparacie Solaren
http://netapteka.com/product_info.php?products_id=4454
przy przyjmowaniu dziennym 3 łyżeczek dzienna dawka kurkuminy mieści się w przedziale 54-78mg kurkuminy, czyli dla człowieka o przeciętnej masie 60-70kg.

Także dzienna dawka jest poniżej 100mg kurkuminy lub ok.2g kurkumy. I nie wiem jak to się odnosi do tych powyższych danych - 400-600mg kurkuminy/3razy dziennie - ale podejrzewam że jest to podobnie jak z sylimaryną gdzie dzienna dawka jest na poziomie 200mg, a w przewlekłych dolegliwościach trądzikowych można brać do 500-600mg dziennie. Lub jest przejęzyczenie - i to by się zgadzało, bo razem wychodzi 2400mg ale nie kurkuminy a kurkumy!

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lenna


Dołączył: 19 Sty 2006
Posty: 3830


Wysłany: Wto Lut 12, 2008 8:48
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Aaa, dawki sa bardzo rozbiezne, bo kurkumina prawie w ogole sie nie wchlania. Z tego co pamietam to kurkuminy w kurkumie jest ok 5%, z czego przyswajane jest max 1% (1% z 5% - sladowa ilosc), dlatego stosowane sa dodatki w postaci pieprzu, tu troche szczegolow, ktore lubisz:)
http://www.bioperine.com/BioWithCur.htm
albo wysokie dawki w przypadku konkretnych schorzen, a nie tylko profilaktyki.
ja jadlam/jadam ok 500mg kurkuminy z 5mg ekstraktu z pieprzu, tylko moj ekstrakt jest wyzej standaryzowany niz ten u Tanatosa, chyba 95%. to jest taki typowy pieprzowy ekstrakt uzywany w polaczeniu z suplementami, tanatosowego trzeba bedzie uzyc ok 50mg do porcji.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aaa


Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 48


Wysłany: Wto Lut 12, 2008 15:36
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Tak szukałem o gęstości kurkumy i ciężko cokolwiek znaleźć. Tylko w przepisach
http://www.e-hotelarz.pl/artykul/12931/Piers_ku...wa_cytrynowa.html

kurkuma 5 g (1 łyżeczka)
Czyli przyjmując 1łyżeczkę dziennie zapewnia się 250mg kurkuminy.
I jak gdzieś czytałem (ale nie mogę tego znaleźć) że były robione badania że brano 8g bez efektów ubocznych.

Często pojawiało się że kupowali forumowicze kurkumę (5% kurkuminy) za 2zł - 50g. Można kupić 1kg za 20-25zł (Wrocław), czyli 2 razy taniej. A nawet na Allegro za 14zł/1kg ale dochodzi transport.

Wtedy ma się 50g czystej kurkuminy za 25zł.

Biorąc 5g kurkumy dziennie, miesięczny koszt wynosi niecałe 4zł, więc znośnie...


A co do piperyny, to nie wiem czy lepiej dodać 200mg zwykłego pieprzu mielonego (3-9% piperyny, czyli ok.6-18mg piperyny) niż bawić się w 5mg pure piperyny 95%

Hmm - tylko jak to będzie smakować... Confused

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lenna


Dołączył: 19 Sty 2006
Posty: 3830


Wysłany: Sob Lut 23, 2008 10:02
Temat postu:
Odpowiedz z cytatemaaa napisał:
Hmm - tylko jak to będzie smakować... Confused

zle, szczegolnie z 200mg czarnego pieprzu w porcji

w sumie skoro Tanatos idzie wyraznie w strone suplementow, to moglby tez pomyslec o kapsulkach, choc reczne 'pakowanie' to czesto karkolomna sprawa, szczegolnie w przypadku tych lekkich proszkow, ale moze wspolnymi silami wypracujemy jakis sprytny forumowy patent...

wracajac do kurkumy - wstepnie okazuje sie redukowac przerost miesnia sercowego Exclamation zapobiegac niewydolnosci serca i ogolnie dzialac wzmacniajaco i odbudowujaco (na myszkach poki co)

Ingredient In Yellow Curry Can Reduce Heart Enlargement And May Prevent Heart Failure
http://www.sciencedaily.com/releases/2008/02/080221173235.htm

czytalam jeszcze niedawno, ze wg jakichs badan in-vivo na ludziach (a to szczegolnie cenne, bo kurkumina wyglada pieknie, ale w wiekszosci przypadkow w probowce) stosowana w dawce 3.6g/d /kurkuminy, nie kurkumy/ calkiem neizle rozprawia sie z nowotworami jelit. wiecej szczegolow nie pamietam, a zrodla teraz znalezc nie moge.

nie ma co kombinowac tylko wcinac Wink

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kesja


Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 609


Wysłany: Sob Lut 23, 2008 10:56
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


W sprawie kapsułek. Ostatnio miła pani w aptece sprzedła mi 1000 sztuk skrobiowych płatków recepturowych (tzn 500 góry i tyle samo dołu).
To są takie okrągłe płatki do których wsypuje się proszek i przykrywa górą. Niestety kupiłam spory rozmiar (5) czyli osoby o wąskim przełyku będą miały problem. Lepiej kupić rozmiar 4. Myślę, że w każdej prywatnej aptece można to kupić, ale ilość powala na kolana.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kesja


Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 609


Wysłany: Czw Mar 06, 2008 10:35
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Nie jestem pewna czy było już info na temat zbawiennego w skutkach połączenia kurkuminy z zieloną herbatą. Kurkumina łączy się z epigalokatechiną z zielonej herbaty i właśnie ten duet ma silne działanie przeciwnowotworowe. Badania na komórkach nowotworowych wykazały, że w 80% hamuje ich podział (każdy z tych składników osobno nie jest tak skuteczny). Dodając do tego pieprz zwiększamy p. nowotworowe działanie kurkuminy (to już wszyscy wiedzą). Tylko z zieloną herbatą jest problem, bo nie można przekroczyć dawki 10 kubków dziennie (raczej nikomu to nie grozi), ale już 1 tabletka suplementu z tego ziela, zawiera równowartość 50 filażanek, co jest wielce szkodliwe dla organizmu - prowadzi do uszkodzenia wątroby. Szczury karmione megadawkami polifenoli zdychały na skutek uszkodzenia wątroby. Czyli zamiast kapsułek ryżyk z curry doprawiony czystą kurkuminą, trochę ostry na okoliczność piperynki i na deserek filiżanka zielonej herbatki.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Alex


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 612


Wysłany: Pon Mar 10, 2008 11:27
Temat postu:
Odpowiedz z cytatemkesja napisał:
Tylko z zieloną herbatą jest problem, bo nie można przekroczyć dawki 10 kubków dziennie (raczej nikomu to nie grozi)

Hmm, wypijam ok.litra (a często znacznie więcej) mocnej zielonej herbaty i dużo mate. Tak już od lat i nie zauważyłam jakiś negatywnych skutków, wręcz przeciwnie.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
agnieska


Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 68


Wysłany: Pon Mar 17, 2008 20:52
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


W ramach ciekawostek - dziś odkryłam, że w filtrze Lieraca Solaire SPF 50 znajduje się kurkuma http://www.lekolandia.pl/product_info.php/products_id/8392. Myślicie, że dzięki temu jest filtrem tonującym? Wink

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
anja


Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 34


Wysłany: Wto Kwi 22, 2008 11:18
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


http://helfy.pl/krem-z-kurkuma-ze-zlotem
zna ktos rzecz blizej

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szafa


Dołączył: 13 Gru 2007
Posty: 43
Skąd: Gliwice

Wysłany: Wto Kwi 22, 2008 12:55
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


a czy ktos wie jaki jest ciężar właściwy kurkuminy (tej od Thanatosa)?
albo ile ml mam łykać, zeby było 500 mg?
moze byc tak na oko...

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ayahuasca
Administrator

Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 681


Wysłany: Sro Kwi 23, 2008 17:29
Temat postu:
Odpowiedz z cytatemszafa napisał:
a czy ktos wie jaki jest ciężar właściwy kurkuminy (tej od Thanatosa)?
albo ile ml mam łykać, zeby było 500 mg?
moze byc tak na oko...


nasypana waży 320mg/ml. 500mg - ok 1,6ml

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Saskia


Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 502


Wysłany: Sro Kwi 23, 2008 17:50
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


http://nowotwor.eu/viewtopic.php?p=1851
w tym watku na forum mozna takze troszke zweryfikowac informacje

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szafa


Dołączył: 13 Gru 2007
Posty: 43
Skąd: Gliwice

Wysłany: Czw Kwi 24, 2008 7:10
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


dzięki Smile

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Strona 5 z 7
Wyświetl posty z ostatnich:  
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Urody Strona Główna » Dieta i suplementy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Kontakt  Prywatność
© Forum Urody
Powered by phpBB