nazwa:   
hasło:     
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie
rejestracja szukaj wiadomości profil

Działanie bakteriobójcze detergentów i mydeł

Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Urody Strona Główna » Oczyszczanie skóry
Zobacz poprzedni temat / Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
tanatos


Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 913
Skąd: Wrocław

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 18:44
Temat postu: Działanie bakteriobójcze detergentów i mydeł
Odpowiedz z cytatem


Mechanizm bakteriobójczego działania mydeł polega przede wszystkim na zmianie napięcia powierzchniowego. Mydła i detergenty,podobnie jak kwasy tłuszczowe ,należą do substancji powierzchniowo czynnych.Związki tego typu zawierają grupe hydrofilną (rozpuszczalną w wodzie) , jak i hydrofobową ( rozpuszczalną w tłuszczach).
Działanie bakteriobójcze tych środków uzależnione jest w dużej mierze od ich składu oraz wrażliwości samej bakterii,np. paciorkowce są wrażliwe na sole kwasów tłuszczowych nienasyconych, natomiast znacznie bardziej oporne na mydła będące solami nasyconych kwasów tłuszczowych ( stearynowego,palmitynowego,laurowego). Jak się okazuje działanie bakteriobójcze środków myjących rośnie wraz z temperaturą.
Substancje powierzchniowo czynne dzieli na anionowe,kationowe i niezdysocjonowane.Substancje powierzchniowo czynny typu anionowego zawierają,opróćz części nierozpusczalnej w wodzie,część rozpuszczalną dająco w roztworze jony ujemnie naładowane ,a więc np. grupy siarczanowe lub karboksylowe.
Substancje powierzchniowo czynne typu kationowego zawierają kationy w rozpusczalnej w wodzie częsci,np. dodatnio naładowane jony NH4 .Niejonowe związki tego tpyu nie zaqwierają grup ulegających ulegających dysocjacji.Nie wykazuję one też zwykle działanie baktrebiójczego.
Kwasy tłuszczowe oraz ich sole (mydła) należą do aktywnych powierzchniowo substancji typu anionowego.Natomiast syntetyczne detergenty mogą zawierać zaróno grupy kationowe,jak i anionowe.Z reguły detergenty typu kationowego działają silniej bakteriobójczo niż detergenty anionowe.
Substancje powierzchniowo czynne mogą działać zaróno na powierzchnię bakterii,jak i wnikać do jej wnętrza i obniżac napięcie powierzchniowe na granicy fazy rozproszonej i rozpuszczalnika.Mydła prawdopodobnie działają na powierzchnię bakterii.W rezultacie powstają sole z białkami o odmiennym ładunku niż grupa dysocjująca mydła.Substancje powierzchniowo czynne mogą również tworzyć kompleksy z białkamim podobnie naładowanymi.W związki z takim mechanizmem dzialania efekty bakteriobójcze mydeł i detergentów w dużej mierze zależą również od pH środowiska.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer gadu-gadu
Strona 1 z 1
Wyświetl posty z ostatnich:  
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Urody Strona Główna » Oczyszczanie skóry
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Kontakt  Prywatność
© Forum Urody
Powered by phpBB