nazwa:   
hasło:     
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie
rejestracja szukaj wiadomości profil

Bolesne miesączki - przyczyny i metody radzenia z nimi

Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Urody Strona Główna » Ogólna tematyka
Zobacz poprzedni temat / Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Poly


Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 1685


Wysłany: Wto Paź 02, 2007 8:20
Temat postu: Bolesne miesączki - przyczyny i metody radzenia z nimi
Odpowiedz z cytatem


Czy ból jest naturalną przypadłością miesiączkowania?
Zmienność stężenia żeńskich hormonów w cyklu miesiączkowym jest naturalną cechą fizjologii kobiecej. Organizm kobiety pod wpływem tych zmian ma zaprogramowane comiesięczne złuszczanie się błony śluzowej macicy, co odsłania krwawiącą i bolesną tkankę wyściółkę mięśniową. Jeżeli dolegliwości bólowe pojawiają się tuż przed samą menstruacją, trwają krótko (do dwóch dni) i nie są zbyt dokuczliwe kobieta może je uznać za naturalną dolegliwość fizjologiczną i nie podejmować żadnego leczenia. Problemem jest wysokie nasilenie bólu i długi czas objawów.

Jak to się zaczyna?
Bolesność miesiączki pojawia się zazwyczaj pierwszego dnia krwawień z pochwy. Zwykle drugiego dnia ból łagodnieje i zanika. Czasem pojawia się w przeddzień miesiączki i ustępuje, gdy krwawienie staje się obfitsze. Znacznie rzadziej trwa przez całą miesiączkę. Warto w tym miejscu wspomnieć o innej przypadłości bólowej – zespole napięcia miesiączkowego.

Typowe objawy bólowe miesiączki
Ból menstruacyjny objawia się skurczami i kolkami w dole brzucha i miednicy. Ból ten może też promieniować na całe podbrzusze i okolice lędźwiowe. Natężenie bólu jest bardzo różne u różnych kobiet, a nawet u tej samej kobiety może się zmieniać. Czasem jest to zwykłe odczucie „ciężaru” w podbrzuszu, a niekiedy jest to nie do zniesienia dominujący, ciągły ból, który zmusza do położenia się do łóżka.

Indywidualne objawy towarzyszące bólom miesiączkowym
Niektóre kobiety odczuwają wyłącznie bóle skurczowe w podbrzuszu, natomiast u pozostałych miesiączce towarzyszą bóle głowy, bóle krzyża, wstręt do jedzenia, mdłości, wymioty, poczucie zmęczenia, depresja itp. Mogą też pojawić się zaburzenia pokarmowe, kłopoty z oddawaniem stolca i biegunki. Mówimy wówczas o pełnoobjawowym zespole bolesnego miesiączkowania.

Zagrożenie niedokrwistością
Kiedy bolesnym miesiączkom towarzyszą obfite krwawienia, dochodzi często do rozwoju niedokrwistośc i z niedoboru żelaza, które jest istotnym składnikiem hemoglobiny – barwnika zawartego w krwinkach czerwonych (erytrocytach). Kobieta może wtedy odczuwać osłabienie, łatwe męczenie, duszność, przyspieszenie tętna, bóle głowy. Może również zaobserwować u siebie częstsze infekcje na skutek spadku odporności, bladość skóry i śluzówek, suchość i łuszczenie się skóry, łamliwość paznokci oraz wypadanie włosów. Znacznego stopnia anemia może nawet doprowadzić do niewydolności układu krążenia.

Pełnoobjawowe objawy okołomiesiączkowe:
Oddajmy głos jednej z milionów cierpiących co miesiąc bardziej, niż inne: „… większość moich koleżanek nie cierpiało nigdy w TE dni tak jak ja – osoba całkiem zdrowa! Ja na 2-3 dni muszę się całkowicie wyłączyć z życia. Moje objawy to 12 godzin wymiotów, 12 godzin snu i 24 godziny dochodzenia do siebie. Takie objawy miałam przez dobre 15 lat ostatnich lat. Teraz ból jest mniej dolegliwy, ale nadal miesiączka kładzie mnie do łóżka - a każdy ruch wywołuje wymioty..”

Wiek i ból miesiączkowy
Bolesne miesiączkowania niekiedy zanika wraz z wiekiem. Decydować o tym może np. przejście pierwszego porodu. U kobiety przed porodem silnie zaciśnięta szyjka macicy może być naturalną przeszkodą utrudniającą odpływ krwi menstruacyjnej. Kiedy szyjka się rozwiera krew wypływa i ból ustępuje. Poród drogami natury powoduje zwykle silne rozciągnięcie szyjki macicy, która od tego momentu pozostaje stale rozwarta. Zaobserwowano, że wśród wieloródek jest zdecydowanie mniej cierpiących na bolesne menstruacje.


PRZYCZYNY BÓLU MIESIĄCZKOWEGO

Przyczyna nasilonych bólów miesiączkowych mogą być:

- anomalie i wady budowy macicy
- zaburzenia hormonalne
- choroby drób rodnych (infekcyjno-zapalne, endometrioza, mięśniaki macicy i inne)
- stosowane metody lecznicze i profilaktyczne (np. antykoncepcja przy pomocy spiralki, itp.)

Anomalie fizyczne macicy mogą być przyczyną bolesnych miesiączek:
- niedorozwój macicy (kiedy trzon macicy jest mniejszy niż szyjka macicy),
- zmiany położenia macicy (tyłozgięcie lub nadmierne przodozgięcie macicy),
- wady wrodzone macicy - macica częściowo przegrodzona lub macica dwurożna),
- wady wrodzone szyjki macicy – w tym zrośnięcie się lub zwężenia kanału szyjki macicy,
- przeszkoda zlokalizowana w szyjce macicy, co utrudnia wypływ krwi miesiączkowej.

Uwaga! Anomalie fizyczne w macicy wykluczyć przed podjęciem leczenia przeciwbólowego!
WYkrywa je zwykle lekarz ginekolog - toteż powtarzające się bolesne miesiączki powinny stać się powodem wizyty lekarskiej.


ZABURZENIA HORMONALNE A MIESIĄCZKA

Rola hormonów
Cykl miesiączkowy regulują kobiece hormony płciowe: estrogeny, progesteron i inne (FSH i LH). Znaczący wpływ na przebieg cyklu ma aktywność hormonalna tarczycy, jak też burza hormonalna okresu dojrzewania. Od odpowiedniego wydzielania tych hormonów zależy nie tylko poprawne dojrzewanie komórek jajowych oraz uwalnianie ich z jajnika – ale pośrednio również przebieg i bolesność krwawienia miesiączkowego.

Pierwotne bóle menstruacyjne
Ten typ bolesnego miesiączkowania występuje głównie u młodych dziewcząt w okresie pokwitania. Przyczyną bólów wywołanych burzą hormonalną są zbyt intensywne skurcze mięśnia macicy połączone z jednoczesnym jej niedokrwieniem. (DZIEWCZĘCE DOLEGLIWOŚCI MIESIĄCZKOWE – poniżej)

Nadmiar estrogenów i ból
Najczęściej za przyczyną menstruacyjnych dolegliwości bólowych i innych objawów towarzyszących krwawieniu uważa się nadmierne wytwarzanie estrogenów w stosunku do progesteronu w drugiej połowie cyklu. Ta dysproporcja hormonalna pobudza macicę do wytwarzania bólotwórczych hormonów tkankowych – prostaglandyn. U młodych dziewcząt winą za dysproporcje hormonalne i tzw. pierwotne bóle menstruacyjne obarcza się młodzieńczą burzę hormonalną. Jest ona zdolna zaburzyć normalne funkcje fizjologiczne macicy i spowodować bolesne – bowiem zbyt częste i zbyt silne jej skurcze. W czasie trwania cyklu miesiączkowego zmienia się u kobiety poziom hormonów żeńskich, co jest przyczyną wahań nastrojów, depresji, itp. Najmniej korzystnym pod tym względem okresem jest czas tuż przed miesiączką, kiedy poziom progesteronu jest najniższy. Inną ważną przyczyną bólu (i różnych dolegliwości okołomiesiączkowych) jest nieprawidłowa reakcja układu nerwowego na zmienność poziomu hormonów w cyklu.

Hormonalne przyczyny bolesnych skurczów macicy
Udokumentowano, że u zdrowych kobiet z silnymi bólami menstruacyjnymi macica produkuje duże ilości hormonów tkankowych – prostaglandyn silnie wpływających na zachowanie mięśnia macicy. Część tych prostaglandyn wywołuje skurcz i przekrwienie mięśniówki macicy – inne odwrotnie – jej rozkurcz. Ich wpływ jest bowiem często przeciwstawny. Stwierdzono, że wysoki poziom prostaglandyn jest przyczyną tzw. wysokiego napięcia spoczynkowego mięśnia macicy, wysokiej amplitudy skurczów oraz dużej częstości skurczów mięśnia macicy. A to wszystko powoduje silny ból w trakcie krwawienia miesięcznego.

Prostaglandyny z grupy PGF
W ciele człowieka odkryto wiele różnorodnie działających grup prostaglandyn – zwanych hormonami tkankowymi. Hormony te wytwarzane są przez różne tkanki naszego ciała. Niektóre z nich (oznaczone symbolami PGF2, PGE2) wydają się być odpowiedzialne za bolesne miesiączki, a także za syndrom przedmiesiączkowy. W przypadku bolesnych miesiączek koncentracja tych prostaglandyn we krwi miesiączkowej jest zdecydowanie większa niż zazwyczaj i stąd wiemy, że przyczyniają się do bolesnych skurczów macicy.

Mechanizm bólotwórczego działania prostaglandyn
Uważa się, że nadmiar bólotwórczych prostaglandyn z grupy PGF wywołany jest m.in. nadmiernym wzrostem stężenia żeńskiego hormonu płciowego estradiolu ( w stosunku do progesteronu) - w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, co może powodować intensywne i częste skurcze mięśnia macicy wywołujące silny ból. Również samemu krwawieniu miesiączkowemu towarzyszy obfite wytwarzanie się prostaglandyn, które mogą być przyczyną intensywnych skurczów macicy i mdłości. Prostaglandyny zwiększają też wrażliwość na bodźce bólowe, co sprawia, że dolegliwości miesiączkowe są niekiedy trudne do zniesienia. Szczególną rolę bólotwórczą rolę odgrywa długotrwale działająca prostaglandyna oznaczona symbolem PGF 2. Przekonano się o tym już dawno temu poddając kobiety nie cierpiące na bolesność menstruacyjną ryzykownemu eksperymentowi polegającemu na aplikacji prostaglandyn PGF 2. U wszystkich wystąpiły wspomniane wyżej dolegliwości pełnoobjawowego zespołu bolesnego miesiączkowania.

Niedoczynność tarczycy i miesiączka
Niedoczynność hormonalna tarczycy zaburza cykl miesiączkowy na wiele sposobów. Hormony tarczycy są odpowiedzialne za właściwe wydzielanie hormonów płciowych przez jajniki i prawidłowość jajeczkowania (dojrzewania komórki jajowej). Niska aktywność tarczycy może powodować nieregularności i zaburzenia miesiączkowania. Przy niedoborze hormonów tarczycowych przysadka zwiększa swoją aktywność na zasadzie układu sprzężęnia zwrotnego, pobudzając tarczycę do wytwarzania większej ilości swych hormonów. Wzrost aktywności przysadki wpływa jednak również na jajniki, które zwiększają nadmiernie produkcję estrogenów. Dlatego u kobiet z niedoczynnością tarczycy występuje nadmiar estrogenów, zaś menstruacja może pojawić się przedwcześnie lub zbyt późno oraz cechować się bolesnym przebiegiem. Warto też zauważyć, że u dziewcząt niedoczynność tarczycy może opóźnić dojrzewanie płciowe lub całkiem je zahamować. W takich przypadkach należy podjąć leczenie hormonalne, z udziałem endokrynologa.

Skontaktuj się z lekarzem, gdy miesiączki pojawiają się w odstępach powyżej 35 dni.
Może to być sygnał problemów z niedoczynnością tarczycy lub gruczołem nadnercza. Jeśli lekarz stwierdzi, że masz problemy z tarczycą i np. musisz przyjmować jod, nie możesz przynajmniej przez rok od zakończenia kuracji zachodzić w ciążę. Działanie tego pierwiastka może uszkodzić komórki płodu. Jednak nie lecząc tarczycy możesz mieć kłopot z zajściem w ciążę – gdyż niedoczynność tego narządu wydłuża cykl miesiączkowy. Przy długim cyklu owulacja zdarza się rzadziej.


DZIEWCZĘCE DOLEGLIWOŚCI MIESIĄCZKOWE

Kiedy po raz pierwszy miesiączka zaczyna boleć?

Ból miesiączkowy staje się powszechną dolegliwością dziewcząt w okresie pokwitania. Już w wieku 13-17 lat większość dziewcząt cierpi na dolegliwość zwaną - pierwotnymi bólami menstruacyjnymi. Przyczyną tych bólów u pokwitających dziewcząt jest zwykle nadmierna czynność skurczowa mięśnia macicy połączona z jednoczesnym jej niedokrwieniem.

Co powoduje bolesne skurcze macicy u młodych dziewcząt w okresie pokwitania?

Bodźcem powodującym pierwotne bóle menstruacyjne jest młodzieńcza burza hormonalna zdolna zaburzyć normalne funkcje fizjologiczne macicy. Powoduje ona zbyt częste skurcze mięśnia macicy, za które odpowiadają wspomniane już prostaglandyny wytwarzane w nadmiarze w wyniku zaburzeń hormonalnych okresu dojrzewania. Nadmierne napięcie mięśnia macicy oraz jej zbyt częste i zbyt intensywne skurcze powodują ból.

Po 2-3 latach od pierwszego krwawienia

Typowe dla kobiet dojrzałych dolegliwości okołomiesiączkowe pojawiają się zwykle po utrwaleniu się regularnych, comiesięcznych cykli owulacji. Ma to miejsce na ogół po 2-3 latach od pierwszego krwawienia.

Grupa dziewcząt szczególnego ryzyka

Bolesne miesiączki pojawiają się częściej u dziewcząt wrażliwych, chwiejnych emocjonalnie, a przez to podatnych na stres. Ponadto pojawiają się u perfekcjonistek w osiąganiu wyników w nauce i pracy oraz w realizowaniu powierzonych im zadań, nawet tych przekraczających ich siły.
Stres i bolesna miesiączka

Udokumentowano, że sytuacje stresujące – egzaminy, napięcia i konflikty interpersonalne, wysokie wymagania w pracy itp. – znacznie zwiększają ryzyko bólów w podbrzuszu i krzyżu podczas miesiączki. Co ciekawe w pewnej analizie odkryto, że stres w pierwszych dwóch tygodniach cyklu ma zdecydowanie większy wpływ na bolesność miesiączki niż w drugiej fazie.

CHOROBOWE PRZYCZYNY BÓLÓW MENSTRUACYJNYCH

Bolesne miesiączki mogą być spowodowane przez choroby dróg rodnych:


- chroniczne zapalenia narządów rodnych (stany zapalne przydatków tj. jajników, jajowodów i więzadeł macicy)),
- podśluzówkowe i śródścienne mięśniaki macicy,
- endometriozę,
- raka macicy.

Chroniczne zapalenie narządów rodnych
Przyczyną stanów zapalnych narządów rodnych (potocznie chorób kobiecych) są drobnoustroje chorobotwórcze – najczęściej chlamydia lub grzyby. Zwłaszcza przy osłabionej lokalnej odporności (po antybiotykoterapii) infekcji mogą ulec: pochwa, szyjka macicy i przydatki. Nieco rzadziej występuje stan zapalny przymacicz tj. aparatu więzadłowo-wieszadłowego macicy i błony śluzowej macicy. (stany zapalne przydatków i przymacicz). Szczególnie często spotyka się stan zapalny pochwy i zapalenie szyjki macicy.

Stan zapalny pochwy i zapalenie szyjki macicy
Chociaż leczenie zapalnej infekcji pochwy jest dość proste, bowiem polega na miejscowym stosowaniu środków bakteriobójczych, grzybobójczych, odkażających lub przeciwzapalnych to często dochodzi do nawrotów grzybiczego zapalenia pochwy. Jego leczenie jest długotrwałe i żmudne. Zapalenie szyjki macicy są najczęstszą chorobą narządów płciowych kobiety. Źródłem zakażenia jest pochwa, skąd infekuje szyjkę macicy bogata flora bakteryjna lub wirusowa. Zapalenie jest trudne do wykrycia, gdyż nie daje objawów bólowych, świądu lub pieczenia. Jedynym objawem są upławy oraz obraz we wzierniku - jeżeli doszło do infekcji, jest ona zaczerwieniona, niekiedy lekko przerośnięta. Leczenie jest miejscowe i polega na stosowaniu odkażających przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych gałek, tabletek lub żeli. Sporadycznie stosuje się antybiotyki lub sulfonamidy.

Przewlekły stan zapalny przydatków
Przydatki to wspólna nazwa jajników, jajowodów i więzadeł macicy. Organy te leżą tuż przy sobie, toteż w stanach zapalnych zazwyczaj razem są objęte chorobą. Do zapalenia dochodzi najczęściej wskutek inwazji bakterii z pochwy poprzez macicę do przydatków. Kobieta odczuwa wtedy silny ból w dole brzucha, ma wysoką temperaturę, czasami wymioty, zdarzają się też omdlenia. Niekiedy nawet można stwierdzić objawy zapalenia otrzewnej. Ze zrozumiałych względów bolesność miesiączki jest sumą objawów zapalenia przydatków i skutków intensywnych skurczów macicy. Przewlekłe zapalenie przydatków jest najczęściej procesem zejściowym zapalenia ostrego. W jego wyniku dochodzi do powstania zrostów przydatków z okolicznymi tkankami. Same zrosty mogą powodować ból. Leczenie przewlekłego ( jak i ostrego) zapalenia przydatków polega na ogólnym i dopochwowym podawaniu antybiotyków lub sulfonamidów oraz środków przeciwbólowych.

Po złagodzeniu objawów zaleca się często stosowanie tamponów borowinowych.

Mięśniaki macicy a bolesność miesiączki

U co 5-tej kobiety mającej mięśniaki nie występują żadne dolegliwości. Pozostałe skarżą się jednak często na obfite, ze skrzepami krwi, bolesne i przedłużone krwawienia miesięczne (zagrażające niedokrwistością!). Jak też na nieregularne, międzymiesiączkowe krwawienia oraz plamienia z dróg rodnych. Ponadto mogą pojawić się bóle w dole brzucha lub parcia w tej okolicy. Dolegliwości te są wynikiem ucisku guzów na narządy sąsiednie. I tak mięśniaki, uciskając na pęcherz i cewkę moczową, mogą spowodować zaleganie moczu, zapalenia tych narządów i napadowe nietrzymanie moczu (wyciekanie moczu kropelkami z przepełnionego pęcherza). Ucisk na moczowody może doprowadzić nawet do wodonercza i zaburzeń czynności nerek. Wynikiem ucisku na odbytnicę są zaparcia, rzadko nawet niedrożność jelit. Niekiedy występują bóle o charakterze rwy kulszowej.

Objawy bólowe i obfite krwawienia z powodu mięśniaków tłumaczy się:

- trudnościami z niezbędnym fizjologicznie obkurczaniem się ścian macicy, dzięki czemu złuszcza się błona śluzowa (endometrium), w której nie zagnieździła się komórka jajowa.
- z wydłużonym gojeniem się miejsc po złuszczonej błonie śluzowej
- zaburzeniami hormonalnymi często współistniejącymi z mięśniakami.

Przypomnijmy - przyczyną powstania mięśniaków mogą być zaburzeniach neurowegetatywne, jednak najczęściej wywołują je wysokie stężenie estrogenów w organizmie kobiety. Wskazuje na to fakt, że mięśniaki nie występują przed okresem dojrzewania. Jednocześnie w okresie wygasania czynności jajników, (między 45. a 55. rokiem życia), gdy maleje wytwarzanie estrogenów - nie tworzą się już nowe guzy, a istniejące już nie powiększają się lub nawet ulegają zmniejszeniu.

Jeśli miesiączki są obfite przyczyną może być endometrioza .
Błonę śluzową wyściełającą wnętrze macicy nazywa się łacińskim słowem endometrium. Słowo endometrioza to już nazwa choroby, w przebiegu której fragmenty tej błony przedostają się z macicy do jamy brzusznej i „przyrastają” do jajników lub innych narządów. Inna nazwa tej choroby to zewnętrzna gruczolistość macicy. W cyklu miesiączkowym ogniska endometriozy podlegają tym samym przemianom hormonalnym, co endometrium macicy. Toteż rosną i krwawią podczas miesiączki równolegle wraz z błoną śluzową macicy – dając znacznie większą powierzchnię krwawień.


Endometrioza i bolesność miesiączki
Skutkiem przyrostu powierzchni endometrium są obfitsze krwawienia oraz proporcjonalnie silniejsze bóle menstruacyjne. Krwawienia z ognisk endometriozy powodują podrażnienie otrzewnej oraz rozciąganie okolicznych tkanek,co wyzwala silny ból brzucha. Niekiedy krew z miejsc gdzie wszczepiło się endometrium nie ma odpływu, co powoduje powstawanie lokalnych stanów zapalnych i torbieli pogłębiających bolesność. Przy bardzo zaawansowanej gruczolistości dochodzi do tworzenia się twardych zrostów, które zniekształcają zajęte schorzeniem narządy. Choroba ta często występuje u kobiet między 25. a 40. rokiem życia. Uwaga! Nie leczona endometrioza w 30-40% przypadków bywa przyczyną niepłodności.

Rak trzonu macicy (rak endometrium) a bolesność miesiączki
Najczęstsze objawy raka endometrium to: ropne upławy, nieregularne krwawienia, plamienia międzymiesiączkowe u kobiet w okresie rozrodczym oraz krwawienia pomenopauzalne. Silne bóle w dole brzucha występują dopiero w raku zaawansowanym. Należy zauważyć, że rak trzonu macicy występuje najczęściej po menopauzie, u kobiet powyżej 50 roku życia, z najwyższą zapadalnością w przedziale wiekowym 55-70 lat. Tylko10-15 % przypadków raka trzonu macicy rozwija się u kobiet przed menopauzą i jest to zazwyczaj wynikiem długotrwałych cykli bezowulacyjnych. Każda kobieta, u które występują nieregularne krwawienia z dróg rodnych i/lub inne wymienione wyżej objawy wymaga diagnostyki obejmującej badanie ginekologiczne oraz biopsję diagnostyczną (tzw. abrazję) endometrium wraz z wyłyżeczkowaniem kanału szyjki macicy. Podstawą rozpoznania raka endometrium jest badanie mikroskopowe pobranych tkanek z błony śluzowej macicy .

LECZENIE BOLESNEJ MIESIĄCZKI

Boli choroba – czy miesiączka?
O leczeniu dolegliwości bólowych podczas miesiączki można myśleć wówczas, gdy lekarz ginekolog wykluczy w/w organiczne przyczyny bólu związane ze schorzeniami omówionymi powyżej.

Wykluczmy ból ze strony wkładki antykoncepcyjnej – jeśli jest stosowana
Kobiety stosujące wkładkę mają dłuższe menstruacje. Spirala może zintensyfikować towarzyszący miesiączce ból, a także zaostrzyć istniejący stan zapalny. Dlatego też kobiety korzystające z wkładek powinny zgłaszać się do lekarza natychmiast po zaobserwowaniu u siebie nawet niewielkich objawów stanu zapalnego.

Zacząć leczenie od terapii ciepłem
W pierwszej kolejności warto wypróbować starych domowych sposobów opartych na działaniu ciepła, które łagodzi ból i zmniejsza napięcie mięśniowe. W tym celu można wykorzystać termofor lub butelkę z ciepłą wodą, poduszkę elektryczną albo wziąć ciepłą kapiel lub ciepły prysznic. Stosując terapię ciepłem należy uważać na jego nasilenie, ponieważ przy nadmiarze ciepła może dojść do oparzenia skóry.

Zioła łagodzą dolegliwości
Przy bolesnej miesiączce korzystnie mogą działać zioła, które powodują wybiórcze przekrwienie w miednicy mniejszej, zmniejszają skurcze naczyń i ułatwiają wystąpienie krwawienia miesiączkowego. Mogą to być: kozłek lekarski, mięta, melisa, nagietek lekarski, rozmaryn, rumianek, ruta zwyczajna stosowane w gotowych mieszankach ziołowych. Korzystnie też działa ograniczenie aktywności fizycznej, odpoczynek oraz dieta lekkostrawna.

Samoleczenie bolesnej miesiączki
Większość nastolatek obciążonych dużą ilością nauki oraz kobiet aktywnych zawodowo oczekuje jednak od lekarza, a nawet częściej od farmaceuty w aptece, szybkiego i skutecznego lekarstwa przeciwbólowego zamiast czasochłonnych sposobów domowych. Im można proponować leki hamujące syntezę prostaglandyn, od których nadmiaru w dużej mierze zależy ból podczas miesiączki.

Jakie leki z apteki są dostępne i zalecane?
Godne polecenia są dostępne bez recepty ibuprofen lub paracetamol. Od niedawna w sprzedaży odręcznej są również preparaty naproksenu i diklofenaku, dla których jednym ze wskazań są przecież bóle miesiączkowe.

Przeciwwskazania lekowe w bolesnej miesiączce
Przeciwwskazany przy bólach miesiączkowych jest natomiast kwas acetylosalicylowy, znany zdecydowanej większości społeczeństwa jako aspiryna, ponieważ obniża on krzepliwość krwi, przez co miesiączka może się nadmiernie wydłużać.
Warto wspomnieć, że ibuprofenu, naproksenu i diklofenaku nie powinny zażywać kobiety z czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, skazą krwotoczną i uczulone na ibuprofen, naproksen lub diklofenak. Alternatywą jest wówczas paracetamol, który nie drażni błony śluzowej żołądka i dwunastnicy i nie wpływa na krzepliwość krwi. Jest natomiast przeciwwskazany dla osób z uszkodzoną wątrobą i osób uzależnionych od alkoholu, ponieważ może spowodować objawy zatrucia tym lekiem. Paracetamolowi jako lekowi przeciwbólowemu miejsca ustępuje od dość dawna pyralgina z uwagi na możliwość poważnych powikłań takich, jak: alergiczne uszkodzenie szpiku kostnego, zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego, zmiany dermatologiczne i uszkodzenie nerek.

Postęp lekowy w walce z bolesną miesiączką
Z myślą o bardzo cierpiących kobietach firmy farmaceutyczne produkują także złożone preparaty przeciwbólowe zawierające w swoim składzie oprócz paracetamolu, kofeinę, kodeinę lub propyfenazon w różnych dawkach. Dzięki połączeniu kilku składników, preparat złożony wykazuje silniejsze działanie przeciwbólowe niż pojedynczy lek.

Zasada ostrożności!
Przed zakupem każdego specyfiku przeciwbólowego (prostego lub złożonego) należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania przez producenta, żeby poznać skład oraz wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania, a także sposób dawkowania. Wiedza ta pozwala kobiecie bezpiecznie zażywać wybrany lek przeciwbólowy w czasie nasilenia dolegliwości miesiączkowych, zwłaszcza, jeśli pamięta, że nie należy zażywać samej jednocześnie różnych leków przeciwbólowych, bo dochodzi do kumulacji dawek ich składników, co może być szkodliwe dla zdrowia.


Skontaktuj się z lekarzem, gdy...

1. Ból podczas miesiączkowania pojawił się nagle lub stał się o wiele silniejszy niż dotychczas.

2. Pojawiło się bardzo obfite krwawienie, znacznie powyżej normy, którą stanowi w czasie miesiączki około 50 ml krwi. (Jeśli zużywasz więcej niż 6 podpasek dziennie, oznacza to, że tracisz więcej krwi - ok. 70 ml. Przyczyną krwawienia mogą być między innymi: niedoczynność tarczycy, mięśniaki macicy, endometrioza lub przewlekły stan zapalny przydatków.

3. Do bólu dołączyły jeszcze inne objawy jak np. wymioty, biegunki czy omdlenia.

Takich sygnałów ostrzegawczych nie należy lekceważyć tylko niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Gdy dochodzi do bardzo bolesnej miesiączki, która wystąpiła nieco później niż zazwyczaj może to być objaw wczesno poronionej ciąży bądź, co jest bardzo niebezpieczne, istnienia ciąży pozamacicznej.

Skończone 45 lat i obfite okresy – to może być symptom zbliżającej się menopauzy.

Uwaga! Silne krwawienia prowadzą do anemii z niedoboru żelaza.
http://www.pfm.pl/u235/navi/200059

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lenna


Dołączył: 19 Sty 2006
Posty: 3681


Wysłany: Wto Paź 02, 2007 9:52
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Bardzo pozyteczny watek, Poly

Mi problem dolega od kiedy pamietam - jajniki sa ok, ale mam tylozgiecie macicy i w tym upatruje przyczyny. Nie pomaga praktycznie nic, poza niezla porcja srodkow p.bolowych typu ketonal albo czopki p.bolowo-rozkurczowe, ktore czasem udaje mi sie wysepic bez recepty. Bez nich bol jest czasem taki, ze czuje go az do kolan i przez pare(nascie) godzin mam niezlego bluesa. Zauwazylam jeszcze, ze spory stres wyraznie pogarsza sprawe - tylko u mnie odbija sie jakby z opoznieniem, bo w nastepnym miesiacu. Ech, zycie...
Metod alternatywnych nigdy nie szukalam, bo to prawie ze kwestia przetrwania Rolling Eyes ale zaobserwowalam, ze tym razem roznica byla znaczna na plus. Zadnych rewolucyjnych zmian nie wprowadzilam poza modyfikacjami w diecie (zielonka, przyprawy etc) i duza dawka omega-3. Teraz gmyrnelam i faktycznie wyglada na to, ze to moze byc robota oleju rybiego:
Menstrual pain in Danish women correlated with low n-3 polyunsaturated fatty acid intake.
http://tinyurl.com/yov3br
Painful menstruation and low intake of n-3 fatty acids
http://tinyurl.com/2gn2wm
Women and omega-3 Fatty acids.
http://tinyurl.com/yvbl7q
Supplementation with omega-3 polyunsaturated fatty acids in the management of dysmenorrhea in adolescents.
http://tinyurl.com/yuffbp
Treatment of dysmenorrhea with omega-3 fatty acids
http://findarticles.com/p/articles/mi_m3225/is_n4_v54/ai_18747191
Jakby komus nie chcialo sie zagladac, to praktyczne wnioski sa takie:
- wazna jest jakosc oleju rybiego (wzbogacenie antyoksydantem, co zapobiegnie jego oksydacji - polecam jeszcze raz gold omege olimpu, bo wzglednie tania, skoncentrowana i ma dodatkowo tokoferol)
- jak rowniez spora dawka - w jednym linku mowa o 1080mg EPA + 720mg DHA + wit.E (ja lykam teraz prawie 2x tyle).

Witamina E dodatkowo moze jeszcze pomoc sama z siebie:
Cytat:
Witamina E osłabia bóle menstruacyjne - poinformował "British Journal of Obstetrics and Gynaecology". Najdotkliwiej z powodu takich bólów cierpią nastolatki. Naukowcy przebadali 280 młodych dziewczyn między 15. a 17. rokiem życia. Część z nich otrzymywała dwa razy dziennie witaminę E, a pozostałe placebo.
U grupy, która przyjmowała witaminę E, zmniejszyły się zarówno bóle menstruacyjne jak i krwawienie. "To może być przełom w terapii" - powiedział Peter Bowen-Simpkins, z Królewskiej Szkoły Położnictwa i Ginekologii - "Leczenie witaminą E jest bardziej dostępne i mniej inwazyjne niż leczenie hormonalne".

http://www.biomedical.pl/aktualnosci/witamina-e...struacyjne-1.html

Zobaczymy jak bedzie dalej, poki co jestem dobrej mysli. Wszelkie sprytne laboranckie patenty mile widziane:)

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marianna


Dołączył: 23 Sie 2006
Posty: 116


Wysłany: Wto Paź 02, 2007 11:42
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Na mnie suplementacja olejem rybnym nie wpłynęła w jakikolwiek sposób na bolesność miesiączek.

Wcinam komplet olejów rybnych, antyoksydanty, wit E i inne - i jak bolało tak boli Smile

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crumb


Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 1388


Wysłany: Wto Paź 02, 2007 17:48
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Ja zdycham pierwszy dzień, a w zasadzie zdychałabym - Ibuprom Max łykany razem z No-spa 2x dziennie załatwia problem.
Są też ćwiczenia rozluzniające mięśnie macicy - wyglądają śmiesznie, ale cuś tam pomagają tylko trzeba je robić najczęściej jak się da w tym czasie. Należy stanąć przy oparciu krzesła lub przy ścianie w rozkroku, ugiąć nogi tak mniej więcej by pod kolanami był kąt prosty i balansować biodrami do przodu i do tyłu, możliwie jak najbardziej wysuwając miednicę w przód. Lenna nazwała to 'posuwaniem ściany'. Bardzo trafne Mr. Green

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Saskia


Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 502


Wysłany: Wto Paź 02, 2007 19:34
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Troszke na powyzszy temat mozna przeczytac w internecie, kilka ciekawych moim zdaniem pomyslow i porad:
http://findarticles.com/p/articles/mi_m0ISW/is_...April/ai_84211196
http://findarticles.com/p/articles/mi_m0ISW/is_258/ai_n8592722
http://findarticles.com/p/articles/mi_g2603/is_0003/ai_2603000333

Arrow niesterydowe leki przeciwzapalne albo ich naturalne odpowiedniki, czyli inhibitory cyklooksygenazy: kurmumina, imbir, pycnogenol - wazne, zeby byly przyjmowane z wyprzedzeniem, a nie kiedy juz pojawi sie bol,
http://forum-urody.pl/wysyp-tradzik...siaczka,t773.html

Arrow naturalnym analogiem ibuprofenu jest terapia cieplem, czyli ogrzewanie okolic podbrzusza:
http://findarticles.com/p/articles/mi_m0BJI/is_3_10/ai_60300624
w babcinych metodach jak widac jest troche prawdy, a przy okazji nie podtruwamy sie lekami.

Arrow ziola, rosliny pobudzajace produkcje progesteronu: wild yam, vitex agnus, koper wloski i inne:
Cytat:
Increased prostaglandins, specifically called PGF2alpha and PGE2, causes uterine contractions that lead to ischemia and pain. The levels of both PGF2alpha and PGE2 are low during the first half of the cycle and early part of the second half, but then they rise sharply and reach their highest levels shortly before and during the onset of menses. Studies have found that women with dysmenorrhea produce 8-13 times more PGF than do women without dysmenorrhea. (2) This increase in prostaglandin production may be related to the decline in progesterone levels towards the end of the cycle just before the onset of menses.


Arrow poza omega-3 inna suplementacja do rozwazenia:
Herbal and dietary therapies for primary and secondary dysmenorrhoea.
Cytat:
MAGNESIUM: Three small trials were included that compared magnesium and placebo. Overall magnesium was more effective than placebo for pain relief and the need for additional medication was less. There was no significant difference in the number of adverse effects experienced.

VITAMIN B6: One small trial of vitamin B6 showed it was more effective at reducing pain than both placebo and a combination of magnesium and vitamin B6. MAGNESIUM AND VITAMIN B6: Magnesium was shown to be no different in pain outcomes from both vitamin B6 and a combination of vitamin B6 and magnesium by one small trial. The same trial also showed that a combination of magnesium and vitamin B6 was no different from placebo in reducing pain.

VITAMIN B1: One large trial showed vitamin B1 to be more effective than placebo in reducing pain.

VITAMIN E: One small trial comparing a combination of vitamin E (taken daily) and ibuprofen (taken during menses) versus ibuprofen (taken during menses) alone showed no difference in pain relief between the two treatments.
OMEGA-3 FATTY ACIDS: One small trial showed fish oil (omega-3 fatty acids) to be more effective than placebo for pain relief.
REVIEWER'S CONCLUSIONS: Vitamin B1 is shown to be an effective treatment for dysmenorrhoea taken at 100 mg daily, although this conclusion is tempered slightly by its basis on only one large RCT. Results suggest that magnesium is a promising treatment for dysmenorrhoea. It is unclear what dose or regime of treatment should be used for magnesium therapy, due to variations in the included trials, therefore no strong recommendation can be made until further evaluation is carried out. Overall there is insufficient evidence to recommend the use of any of the other herbal and dietary therapies considered in this review for the treatment of primary or secondary dysmenorrhoea.

http://tinyurl.com/2klb56
Magnesium--a new therapeutic alternative in primary dysmenorrhea
Cytat:
50 patients suffering from primary dysmenorrhoea were treated with Magnesium (Mg 5-longoral, Artesan GmbH) in a double-blind study. After a six-month period 21 out of 25 women showed a decline of symptoms, only 4 ones reported no therapeutical effect. For monitoring treatment results prostaglandin F2 alpha (PGF2 alpha) was measured every second month. On Mg-therapy conditions we achieved a reduction of PGF2 alpha in menstrual blood to 45% of value before treatment started. As against that 90% of basic concentration were estimated from women who received a placebo. Probably, the specific therapeutical effect of Mg based on inhibition of biosynthesis of PGF2 alpha but also on its direct muscle relaxant and vasodilatory effect. Beside the PG-synthesis and ovulation inhibitors the use of Magnesium is a potential, natural opportunity to treat primary dysmenorrhoea, which is widely free of side effects.

http://tinyurl.com/347pec
Nutrients in the Treatment of Dysmenorrhea
http://www.townsendletter.com/Nov2004/nutinflu1104.htm

Arrow aromaterapia polaczona z masazem - na tydzien przed menstruacja:
Topical Use of Lavender, Clary Sage, and Rose Oils Reduces Dysmenorrhea in College Students
http://content.herbalgram.org/wholefoodsmarket/...leview.asp?a=3115

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
clajda


Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 240


Wysłany: Wto Paź 02, 2007 22:28
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


to i ja dorzucę swoje trzy grosze...

uwolniłam się od miesiączkowej zmory i pms-ów. teraz czasem zapominam, że mam miesiączkę, zwłaszcza że krwawienie nie jest obfite. wszystko zaczęło się zmieniać ok. rok temu, gdy rozpoczęłam dietowo-suplementowo-oczyszczające eksperymenta. bólu podczas krwawienia nie zaznałam już od miesięcy, a pms ostatecznie poddał się w ostatnim okresie.

co u mnie podziałało? Laughing intuicja podpowiada mi, że dieta - bogata w pełnowartościowe białko z wykluczeniem nadmiaru węglowodanów, na pewno omega3 (to od niej się zaczęło, tzn. po kuracji niefiltrowanym olejem lnianym) chociaż nie zażywałam regularnie i końskich dawek. poza tym wcinam ziele wszelkie łącznie z wymienionymi przez Saskię kurkumą, imbirem i koprem, a także estro/antyandrogenne (też nieregularnie). magnez, b6, E też zjadam... Rolling Eyes

nie próbowałam samej suplementacji bez drastycznych zmian w diecie, więc nie mogę powiedzieć, że dieta jest najważniejsza. ale też nie mam zamiaru przeprowadzać testów na tym polu. jednak króliczki po nieudanych próbach z suplementacją mogą spróbować zmodyfikować dietę...

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer gadu-gadu
crumb


Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 1388


Wysłany: Sro Paź 03, 2007 11:19
Temat postu:
Odpowiedz z cytatemclajda napisał:
poza tym wcinam ziele wszelkie łącznie z wymienionymi przez Saskię kurkumą, imbirem i koprem, a także estro/antyandrogenne (też nieregularnie)


Ta ziołowa suplementacja jak konkretnie wygląda - tak na sucho, czy raczej do obiadu? Smile
Zioła pasują mi raczej do dań mięsnych, chyba że jakieś ryże, kuskusy itd. ale to są węglowodany, a tych też ostatnio staram się unikać (małe eksperymentum).
Jeśli można, poproszę o jakieś szczegóły Razz i ten olej jak zajadasz - jako wkładka do dań czy solo, a może w formie pasty Budwig?

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
clajda


Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 240


Wysłany: Sro Paź 03, 2007 12:09
Temat postu:
Odpowiedz z cytatemcrumb napisał:

Ta ziołowa suplementacja jak konkretnie wygląda - tak na sucho, czy raczej do obiadu? Smile
Zioła pasują mi raczej do dań mięsnych, chyba że jakieś ryże, kuskusy itd. ale to są węglowodany, a tych też ostatnio staram się unikać (małe eksperymentum).
Jeśli można, poproszę o jakieś szczegóły Razz i ten olej jak zajadasz - jako wkładka do dań czy solo, a może w formie pasty Budwig?


zioła na łychę - do buzi i szklanka wody w łapę. a do obiadu oczywiście też dodaję (te bardziej przyprawowe). zioła pasują mi także do dań warzywnych, może mój zmysł smaku jest nieco otępiały, ale lubię takie połączenia. nawet do surówek/sałatek często dorzucam np. bazylię.
na łyżce lądują zioła nieakceptowalne na talerzu i nadwyżka imbiru, cynamonu, kurkumy...

oleju już nie piję, ale gdy piłam to metodą na łyżkę i chlup. pasty nie testowałam, bo w ówczesnych czasach nie jadłam nabiału.
fajnie, że mam towarzystwo w niskowęglowym żarciu. jeśli rzeczywiście obniżysz dzienną porcję węgli, to przełknięcie oleju nie będzie problemem. z autopsji wiem, że wzrasta smaczek na tłuszczyk, piję teraz kawkę z 30% śmietanką - pycha! (wcześniej na samą myśl o tym zrobiłoby mi się niedobrze). moje dziecko po odstawieniu zbóż ma niesamowity apetyt na mięsko, którego wcześniej praktycznie nie jadało. potwierdza to teorię, o której gdzieś czytałam, że węglowodany 'wypierają' z diety tłuszcze i vice wersa.

aha, zioła oczywiście zmielone...

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer gadu-gadu
crumb


Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 1388


Wysłany: Sro Paź 03, 2007 18:35
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


tak, zauważyłam właśnie, że leję do warzyw o wiele więcej oleju niż wcześniej, w zasadzie lubię nawet mieszać masełko z olejami wielonienasyconymi.

Clajdo nie przesadzaj tylko z cynamonem (kumaryny):
Cynamon

do stosowania przypraw/ziół uprzedziły mnie zawarte w większości z nich konserwanty, a także estetyczne względy spożywania kurkumy (jama ustna, zęby..). poza tym po kurkumie waliło mi serce - chyba to dziadostwo z glutaminianem miałam.
-----
to był mały offtop praying

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marianna


Dołączył: 23 Sie 2006
Posty: 116


Wysłany: Czw Paź 04, 2007 13:14
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Ja równiez dodaję dużo olejów do sałatek (znacznie więcej niż kiedyś).

Musze jednak uważać, bo w moim przypadku przedawkowanie olejów skutkuje stałym pobytem w toalecie Razz

a nie jem jakiś końskich dawek...
suplementuję się Puritanowym Essential Oils - producent zaleca trzy kapsułki na dzień - ja przy dwóch musiałabym pampersa zakładać Sad

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lenna


Dołączył: 19 Sty 2006
Posty: 3681


Wysłany: Pią Paź 05, 2007 7:44
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Marianna, to raczej na pewno jadlas za malo omegi, zeby moc liczyc na efekt p.bolowy (dawka, o ktorej mowa w paru tekstach odpowiada ~6g oleju rybiego dziennie).
Zamiast o pampersach pomysl o tym, zeby poprawic strawnosc tluszczu - moga to zrobic np rozne przyprawy, najmocniej kurkuma/kurkumina
Cytat:
The dietary intake of spice principles-curcumin, capsaicin and piperine and the spices fenugreek, ginger, asafoetida, and ajowan significantly increase lipase activity. Curcumin stimulated lipase activity up to 80 per cent of control, while capsaicin and piperine and whole spices increased the activity of this enzyme by 26-43 per cent of the control. Pancreatic lipase activity was also stimulated by the three dietary spice mixes, this effect being highest for spice mix-III (41%), followed by spice mix-II (25%) and spice mix-I (13%). Dietary cumin, mustard, mint and garlic, however, lower the pancreatic lipase activity by 35-43 per cent (Table III). In contrast to the continued intake, single oral dose consumption of the same spices failed to exert a stimulatory effect on pancreatic lipase. Mint, which had no beneficial effect on continued intake, produced a significant increase in pancreatic lipase activity (43% over control) when administered as a single dose.

http://www.icmr.nic.in/ijmr/2004/0501.pdf

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lenna


Dołączył: 19 Sty 2006
Posty: 3681


Wysłany: Pią Paź 19, 2007 22:00
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


maly off top, ale niektorym moze sie przydac (mi na pewno) - niesterydowe leki p.zapalne, o ktorych bylo i wyzej i w watku o pryszczach przed okresem, moga troche zmniejszyc takze obfite miesiaczki.

Cytat:
Cochrane Database Syst Rev. 2007 Oct 17;(4):CD000400.
Nonsteroidal anti-inflammatory drugs for heavy menstrual bleeding.
Lethaby A, Augood C, Duckitt K, Farquhar C.

BACKGROUND: Heavy menstrual bleeding (HMB) is an important cause of ill health in premenopausal women. Although surgery is often used as a treatment, a range of medical therapies are also available. Nonsteroidal anti-inflammatory drugs reduce prostaglandin levels which are elevated in women with excessive menstrual bleeding and also may have a beneficial effect on dysmenorrhoea. OBJECTIVES: The primary objective of this review was to investigate the effectiveness of non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) in achieving a reduction in menstrual blood loss in women of reproductive years HMB. SEARCH STRATEGY: We searched the Cochrane Menstrual Disorders & Subfertility Group trials register (searched April 2007), the Cochrane Central Register of Controlled Trials (CENTRAL) (The Cochrane Library, Issue 1, 2007), MEDLINE (1966 to April 2007), EMBASE (1985 to April 2007), CINAHL (1982 to April 2007), Current Contents (1993 to April 2007) and reference lists of articles. We also contacted manufacturers and researchers in the field. SELECTION CRITERIA: The inclusion criteria were randomised comparisons of individual NSAIDs with either each other, placebo or other medical treatments in women with regular heavy periods measured either objectively or subjectively and with no pathological or iatrogenic (treatment induced) causes for their heavy menstrual blood loss. DATA COLLECTION AND ANALYSIS: Seventeen RCTs were identified that fulfilled the inclusion criteria for this review and data were extracted independently. Odds ratios for dichotomous outcomes and weighted mean differences for continuous outcomes were estimated from the data of nine trials. The results of the remaining seven crossover trials with data unsuitable for pooling and one trial with skewed data were described in the Other Data section. MAIN RESULTS: As a group, NSAIDs were more effective than placebo at reducing heavy menstrual bleeding but less effective than either tranexamic acid, danazol or the levonorgestrel releasing intrauterine system (LNG IUS). Treatment with danazol caused a shorter duration of menstruation and more adverse events than NSAIDs but this did not appear to affect the acceptability of treatment. There were no statistically significant differences between NSAIDs and the other treatments (oral luteal progestogen, ethamsylate, an older progesterone releasing intra-uterine system (Progestasert), oral contraceptive pill (OCC)) but most studies were underpowered. There was no evidence of a difference between the individual NSAIDs (naproxen and mefenamic acid) in reducing HMB. AUTHORS' CONCLUSIONS: NSAIDs reduce HMB when compared with placebo but are less effective than either tranexamic acid, danazol or LNG IUS. However, adverse events are more severe with danazol therapy. In the limited number of small studies suitable for evaluation, no significant difference in efficacy was demonstrated between NSAIDs and other medical treatments such as oral luteal progestogen, ethamsylate, OCC or another type of IUS, Progestasert.
PMID: 17943741 [PubMed - in proces]


Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Laura7


Dołączył: 17 Lut 2008
Posty: 68


Wysłany: Sro Mar 12, 2008 1:53
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Ja po odstawieniu tabletek zawsze borykam sie z problem bolesnych miesiączek. Bóle są bardzo silne, jeden wielki skurcz, na który ledwo co pomaga mi Diclac 50 w formie czopku, mam je zawsze przy sobie Smile . Jestem 3 miesiące na ziołach i ostatni okres dostałam naprawdę znośny, obeszłam sie beż chemii. czyli tak stosuję codziennie niepokalanek w formie tabletek Castagnus, piję tasznik, przywrotnik, jasnote białą(jednak nie codziennie), tak od połowy cyklu. W czasie pierwszego dnia okresu, zalecany odpoczynek i to jak najbardziej się sprawdza plus do tego co powyzej w sporych ilościach mięta,rumianek i preparat ziołowy nerworgan z herbapolu, który w zasadzie jest na uspokojenie Laughing , ale świetnie na mnie działa
skład
valeriane rad.
millefolii herb.
menthae piperitae fol.
melissae fol.
Chamomillae anth.
Gelatina, saccharum
Wszystko to stosuję od 3 miesięcy i efekty mam i to nawet znaczne.

Zioła te zmiejszyły mi również krwawienia, wobec czego pozwalam sobie również na gorący termofon do brzucha i masowanie go olejkiem melisowym. Ulga półgodzinna... ale zawsze coś

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
figa25


Dołączył: 13 Lut 2006
Posty: 107


Wysłany: Czw Maj 08, 2008 13:41
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


http://www.soraya.pl/pharbioProduct.php?group=pharbio&id=603

może jakaś mądra głowa się wypowie na temat tego specyfiku

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
brygida


Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 5


Wysłany: Wto Paź 13, 2009 16:43
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


sposobów na mniej bolesne mieszki jest kilka ale one tylko troszkę uśnieżają ból mi pomaga delikatny masaż podbrzusza i oczywiście tabletki które biorę już w momencie kiedy czuje że nadchodzi ból żeby nie był większy może nie jest to najlepszy sposób ale najszybszy na mnie działa akurat buscopan czasami razy dwa w zależności od intensywności bólu niestety:(((

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crumb


Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 1388


Wysłany: Pon Lip 25, 2011 19:32
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


A więc tak 'Będąc młodą lekarką...' heh no nie, ale zacznę trochę podobnie: Konsumując ostatnio większe ilości zimnotłoczonego oleju lnianego, zauważyłam całkowite ustąpienie bólu brzucha w pierwszym dniu /bo tylko w tym występował/. Pozostałe objawy bez zmian Wink

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zambezzi


Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1153


Wysłany: Wto Lip 26, 2011 11:56
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Ciekawe brzmi o tym oleju.
U mnie najgorzej, ze ja mam napady obrzerania sie tuz przed:roll:. Potrafie wciagnac bochenek chleba z miodem:evil: .
Bole mialam kiedys moze nie az tak dotkliwe, jak o tym sie slyszy, ale nie wiem jak to napisac, powiedzmy mam spokoj z normalnym krwawieniem. Musialam w pewnym momencie zaczac lepiej wzmacniac miesnie miednicy i robilam cwiczenia podobne o tych crubmowych powyzej plus callanetics. Wiec krawawie, jak kazdy ale tylko wylacznie, kiedy ide z inna potrzeba do toalety. Brzmi dziwnie, ale prawdziwe. Oczywiscie stosuje popularne srdoki higieniczne ale pozostaja, ze tak napisze czyste.. (przepraszam za to wyjasnienie:oops:.
Efekty mozna zauwazyc po okolo 3- 4 miesiacach cwiczen.
Zadazaja sie rowniez bole, ale dosc sporadycznie, a jesli to robie dodatkowo cwicznia z callaneticsu na brzuszki, ktore swietnie rozluzniaja dolne okolice http://www.youtube.com/watch?v=hTTpO0qtvvA. Lepiej jednak nogi podciagnac do gory i oprzec o drzwi lub krzeslo.
Ja callanetics staram sie zawsze cwiczyc jak mam miesiaczke. Nie tylko uspokaja ale i odprezaja oraz lagodzi napiecia miesniowe.

Crumbie moze sprobuj to albo joge tez ladnie odpreza.
Pozdrawiam
zzz


Ostatnio zmieniony przez zambezzi dnia Sro Lip 27, 2011 14:55, w całości zmieniany 1 raz

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crumb


Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 1388


Wysłany: Wto Lip 26, 2011 13:24
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Żeby sprecyzować post wcześniejszy - nie leję w siebie niewiarygodnych ilości, ale ok 2 łyżki codziennie. Natomiast w zagregowanym ujęciu spożycie oleju lnianego jest większe (wcześniej piłam sporadycznie - ostatnio codziennie). Dodam, że nie planowałam przyjmowania oleju jako kuracji na bóle PMS, po prostu w ostatnim cyklu rozpoczęłam krwawić bez bólu i zaczęłam się zastanawiać skąd ta zmiana. Nic poza tym nie wprowadzałam nowego. Nie łyknęłam tym razem żadnej tabletki więc można z jakimś prawdopodobieństwem 'obarczyć' za to olej. Wpadnę za jakiś czas jak nie zapomnę i doniosę czy nadal występuje korelacja olej-brak bólów.

W związku z powyższym odprężenie póki co nie jest mi potrzebne. Co do jogi, robię codziennie pozycję na rozciąganie wewnętrznej strony ud, całe vinyasy już rzadko. Chyba nie chce mi się siebie ulepszać ponad to jak wyglądam, więc mobilizacji brak ogólnie do ćwiczeń. Raczej za psyche muszę się wziąć bo w PMS osiągam apogeum nerwicowania się na wszystko i na wszystkich

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zambezzi


Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1153


Wysłany: Sro Lip 27, 2011 15:34
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Crumbie pisz zatem o tym oleju. Ciekawe.

Ja sprecyzuje moj powyzszy post (co do nowych forumowych zmian). Ja jestem soba dosc aktywna fizycznie. U mnie nazwijmy to ,,powysze rekacje'' wystapily po 3-4 miesiacach, ale jesli ktos jest typem kanapowca to z pewnoscia potrzebuje wiecej czasu. Pomaga bardzo na pojawiajace sie skurcze, ktore znikaja, a jesli sa to mniejsze. Stad ja dodatkowo robie te cwiczenia z girkami do gory Wink.

Wracajac do mobilizacji to nalezy niestety sie przemoc.Trwa to troche,nie jest lekko ale mysle, ze warto. Przynajmniej u mnie to dziala. Choc, rowniez czasami dopada nie lenistwo. Jesli czuje, ze zbliza sie kryzys, bo mam ochote komus przylutowac, wedruje wtedy na basen.Cale napiecie zostaje idealnie zmyte. Zauwazylam rowniez, ze jesli chodze na basen choc raz w tygodniu jestem o wiele bardziej wyciszona wewnetrznie.
Moj ruch to nie tylko, bo lubie, ale rowniez potrzeba wyrzucenia wlasnie nagromadzonego stresu i uzyskania wiecej pozytywnej energii, a przy psm chyba jak najbardziej wskazana.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nadzi


Dołączył: 21 Gru 2012
Posty: 1


Wysłany: Pią Gru 21, 2012 23:39
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Mnie bolesne miesiączki dopadły dopiero niedawno, po bez mała 15 latach okresowania lekkiego i przyjemnego Wink. Ból pojawił się dość nagle, bez wyraźnego przełomu w hormonalnej biografii typu ciążą itd.. Po przeczytaniu wstępu do niniejszego wątku, podejrzewam, że powodem może być dysproporcja estrogenu do progesteronu. Po odstawieniu tabletek anty na wiosnę, zaczęły się u mnie problemy, zawsze długi cykl wydłużył się niemiłosiernie, włosy zaczęły wypadać, doszedł do tego łojotok, szczególnie na plecach - totalny wysyp. Sięgnęłam po palmę sabałową, która już w tym samym cyklu spowodowała jego skrócenie, potem dodałam też wierzbownicę, która zniwelowała wysyp na plecach. Jednak mniej więcej w tym czasie okres zaczął być baardzo bolesny, szczególnie ostatni. Jakiś czas temu kupiłam wild yam, jednak póki co leży nieużywany, bo nie jestem pewna, jak stosować - niektóre źródła podają, że w celach nieantykoncepcyjnych łykać przed owulacją, niektóre - że po. Wobec informacji o estrogenie-progesteronie wychodzi na to, że chyba lepiej łykać w drugiej fazie cyklu.. Czy ktoś miał może doświadczenie z wild yam łykanym w celu poprawy cyklu i zniwelowania napięć, bóli itd?

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
larsson79


Dołączył: 12 Lis 2012
Posty: 15
Skąd: Warszawa

Wysłany: Sro Sty 16, 2013 12:59
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem


Mi na bolesne miesiączki pomógł bardzo olej z wiesiolka-stosowalam go w drugiej fazie cyklu...tylko nistety troszke to trwało, nie malam od razu efektów, dopiero po 4-5 miesiącach stosowania-trzeba cierpliwości.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Strona 1 z 1
Wyświetl posty z ostatnich:  
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Urody Strona Główna » Ogólna tematyka
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Kontakt  Prywatność
© Forum Urody
Powered by phpBB